Na hrobě kmotra Františka Mrázka zbyla uschlá růže. Najatý vrah čekal v třeskutém mraze, říká Josef Klíma

Autor: ŽivotvČesku | Hrob Františka Mrázka
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

Vyučený lakýrník, vekslák, podvodník a nakonec král českého podsvětí, jehož pozemské putování ukončila 25. ledna 2006 kulka najatého střelce. Mrázkovi v té době bylo 47 let a byl na vrcholu sil. Na náhrobku z leštěné indické žuly v Českém Brodě dnes leží uschlá růže. "Mrázek byl dozvuk 90. let. On byl v devadesátkách největší hráč. Narozdíl od drsných mafiánů to hrál přes vlivové věci, měl ten svůj archiv, který dle mého soudu už je bezcenný, protože drtivá většina těch lidí je mrtvá," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz investigativní reportér Josef Klíma (70).

Hrobka Františka Mrázka v Českém Brodě váží přes deset tun a připomíná křídla anděla či rozevřenou knihu. Možná takovou, do které si obávaný kmotr zapisoval kompromitující materiály na politiky i podnikatele, kteří mu zkřížili cestu. František Mrázek uzavíral krátkodobá i delší spojenectví a řídil se základním kritériem - muselo to být výhodné a přinášet zisk.

"Mrázek byl dozvuk 90. let. On byl v devadesátkách největší hráč, na rozdíl od drsných mafiánů to hrál přes vlivové věci, měl ten archiv, který dle mého soudu už je bezcenný, protože drtivá většina z těch lidí je mrtvá, nebo jsou pryč. Myslím si, že archiv je u někoho schovaný. A jestli se na něj někdy přijde, tak to bude v době, kdy už bude k ničemu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz publicista Josef Klíma.

Epocha Františka Mrázka skončila v roce 2006. Tehdy si na něj počíhal najatý profesionál v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Mrázek ale už dávno předtím věděl, že je pro mnoho lidí nepohodlný a představuje riziko. Už v roce 2002 přežil pokus o likvidaci. Tehdy na něj někdo vystřelil z jedoucího auta a kulka Mrázkovi roztrhla kůži za uchem. Dne 25. ledna 2006 už najatý vrah chybu neudělal a speciálně upravený náboj z odstřelovací pušky ukončil život muže, který na část lidí působil jako chladný kalkulátor a na druhou skupinu jako milý a hodný kluk.

"Znala jsem ho od jeho devatenácti let, znala jsem jeho rodiče, kterých jsem si moc vážila. Za mým mužem moc rád chodil, trávili spolu hodně času," uvedla v minulosti pro web Aktuálně.cz Marie Bělová s tím, že Mrázek byl zlatý kluk, i když se spekulovalo o tom, že právě on nechal Antonína Bělu v roce 1996 zavraždit. Marie Bělová pak až do své smrti v roce 2020 říkala, že ti dva si to spolu vyřídí v nebi...

Po Mrázkově smrti vyvstala základní otázka, a to kdo si střelce najal. Jisté je, že ten, kdo střílel, byl zkušený profesionál a velmi tvrdý chlap. "V zimním počasí jsem byl v areálu zahradnictví, odkud se střílelo. Ten střelec musel v desetistupňovém mrazu ležet nejméně hodinu a nezanechal po sobě žádné biologické stopy, takže tam ležel někde na celtě. A musel se udržet ve stavu, že se netřásl, což je obtížné. Musel mít pevnou ruku, i přes to, že tam tak dlouho v mraze čekal," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Klíma, který upozornil také na nezvyklé chování kriminalistů.

"Je zajímavé, že policisté tehdy měli Mrázka rozpracovaného a sledovali ho. V 16 hodin, kdy měl Mrázek poslední schůzku v hotelu Esplanade, dostali pokyn, ať ho již dále nesledují, že ten den mohou ukončit službu. Vedle byl věžák společnosti Eltodo, tam byl tajný pronajatý byt BISky (Bezpečnostní informační služba - pozn. red.) a byly tam kamery, ovšem ten den nefungovaly. Myslím si, že někdo mocnější tehdy policisty odvolal. Myslím si, že tak umetli cestu k tomu, aby byl Mrázek zlikvidován," představil svůj pohled na věc Josef Klíma.

Vražda kmotra Mrázka nikdy nebyla uzavřena a vrah justici unikl. Je otázkou, zda je ještě mezi živými, zda náhodou nenásledoval osud svého cíle a také nebyl časem odstraněn. Jisté je, že vyřešením »strašáku jménem Mrázek« se ulevilo řadě lidí.

Hrob Františka Mrázka
Hrob Františka Mrázka
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.