Na konci týdne vydatný déšť, po víkendu riziko nebezpečných jevů. Ranní minima klesnou až na -3 °C, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2021

Listopad zatím nepřinesl žádné rekordní a nadprůměrné teploty jako říjen, namísto toho se bude postupně ochlazovat. Naopak je to ale zatím měsíc bohatý na srážkové úhrny, dešťové přeháňky jsou doménou prvního pracovního týdne nového měsíce. Ranní minima budou po víkendu klesat opět pod bod mrazu, i když denní teploty se budou držet v normálu. "Hned v pondělí vystoupí odpolední teploty na 7 až 11 °C," sdělila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Během listopadu v období od 1. do 28. dne v měsíci je za průměrnou teplotu v ČR podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) považována hodnota 4,8 °C. Nejníže klesla teplota na 0,1 °C v roce 1988 – jak uvádí statistika datovaná od roku 1941. Předpoklady meteorologů jsou takové, že letošní listopad bude průměrný jak teplotně, tak z hlediska srážkových úhrnů. Ty se v aktuálních týdnech pohybují kolem 41 milimetrů.

"První pracovní listopadový týden byl právě na srážky hodně bohatý. Čtvrteční tlaková níže přinesla srážky na celé území Česka, nejvyšší srážkové úhrny se lokálně vyskytly v Krkonoších, na Labské boudě za čtvrtek spadlo 49 milimetrů, od začátku listopadu už 67 milimetrů. Pec pod Sněžkou za čtvrtečních 24 hodin hlásí 57 milimetrů, od začátku listopadu spadlo 74 milimetrů. Na vrcholcích Krušných hor a Šumavy déšť přecházel ve sněžení a na Klínovci napadlo až 10 centimetrů mokrého sněhu. Za první listopadový pracovní týden tak spadlo více srážek, než je listopadový dlouhodobý normál, který je 49 milimetrů. Přestože i v příštím týdnu budeme skloňovat místy přeháňky, na vrcholcích hor převážně sněhové, rozhodně se nebude jednat o tak vysoké srážkové úhrny," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Hned po víkendu nastane typické pošmourné počasí, které je pro listopad tak typické. "Bude oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky, na horách pak sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 1 °C. Odpolední teploty vystoupí na 7 až 11 °C. V úterý bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Po ránu místy mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, při polojasnu na 2 °C. Odpolední teploty vystoupí na 7 až 11 °C. Ve středu bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo, během dne místy polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 1 až -3 °C. Odpolední teploty poté vystoupí na 7 až 11 °C, při mlze se budou držet kolem 5 °C," vyjádřila se konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz k tomu, jak bude vypadat druhý pracovní týden nového měsíce.

Ani další dny nepřinesou žádnou změnu. "Ve čtvrtek bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo, během dne místy polojasno. Postupně bude od severozápadu přibývat oblačnosti, místy se vyskytnou přeháňky, na horách sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 1 až -3 °C a odpolední teploty vystoupí na 5 až 9 °C. V pátek bude oblačno, ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C. Odpolední teploty pak vystoupí na 6 až 10 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.