Na kterých místech se v současnosti lidé nejčastěji nakazí. Roman Prymula sestavil žebříček rizik

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

V současnosti od začátku března platí řada přísnějších opatření, a to nejen po stránce uzavření většiny obchodů a služeb, ale i omezení pohybu. Silné zastoupení ve společnosti v souvislosti s onemocněním covid-19 mají diskuze, kde se lidé nejčastěji nakazí, jinými slovy, kde se setkají s nejvyšším potenciálem nákazy. Pro ŽivotvČesku.cz sestavil uznávaný epidemiolog Roman Prymula (57) žebříček, který dává odpověď na to, kde se tak děje.

Aktuálně stále platí, že Česko má poměrně vysoký denní přírůstek počtu nakažených. Od 1. března platí řada přísnějších restrikcí, které mají zamezit stýkání lidí. Nakazit se virem Sars-Cov-2 se dá jen v určitých podmínkách, přesto se tak děje.

"Z logiky věci kontakt s nakaženým jedincem je nezbytnou podmínkou a uplatňuje se v naprosté většině případů, byť přenos nepřímo je také možný (kontaminované povrchy, apod.). Veřejná doprava a obchod jsou při dodržování všech opatření méně rizikové. Za současných podmínek je nejrizikovější přenos v rodině, následován prací, kde se neuplatňuje tolik přenos ve výrobě, ale kontakty v době, kdy opatření jsou dodržována méně (přestávky)," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a v současnosti poradce prezidenta Roman Prymula, kde jsou nejrizikovější místa k přenosu nákazy.

Nadále vysoké zůstávají i denní počty úmrtí, zatím zemřelo téměř 24 tisíc lidí s nemocí covid-19. Podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) není epidemická situace úplně kritická, ale ani se nevyvíjí podle nejoptimističtějšího scénáře. Vzhledem k tomu je podle Blatného nadále potřeba nouzový stav a protikoronavirová opatření se výrazně nezmírní.

Od začátku loňského března, kdy byl nový typ koronaviru v Česku poprvé potvrzen, se podle ministerstva nakazilo 1,41 milionu lidí a zhruba 1,21 milionu se dosud vyléčilo. Aktuálně nakažených je přes 78.000 lidí.

Od začátku epidemie koronaviru zaznamenali odborníci 1535 případů, kdy se lidé nakazili op...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.