Na letošní dovolené u moře se vyplatí nešetřit a řádně si ji užít. Příští rok ceny zájezdů výrazně vzrostou, varuje mluvčí cestovní agentury

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2022

Sezóna letních dovolených v zahraničí se blíží. Již brzy rodiny začnou ve velkém nasedat do letadel, autobusů, vlaků či aut a vyrážet za teplem k moři. Na pobytech často nešetří, protože cestování jim v době covidu chybělo. Příští rok si ale už budou muset do peněženky hlouběji sáhnout nedobrovolně. "Letos to vypadá na poslední levnou dovolenou, protože za rok ceny výrazně vzrostou," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Cestování k moři je oblíbenou letní kratochvílí lidí po celém světě. Češi po dvou letech pod covidovými opatřeními touží po exotice více než kdy dřív, proto se letos nejlépe prodávají zájezdy do Turecka, Egypta a pak například do Řecka. Zároveň za ně platí víc než v předchozích letech, není to však zatím obávaným zdražováním, ale jejich chutí si dovolenou řádně užít.

"Průměrné ceny dovolených mírně vzrostly, ale je to tím, že Češi si chtějí po dvou letech užít pořádnou dovolenou a koupí si hotel s lepšími službami. Například v Egyptě se nezdražovalo, ale lidé utrácí o tisíc korun víc za pětihvězdičkový hotel. Zřejmě to bude i tím, že víc dbají na hygienu, a tak je napadne, že v té pětihvězdě bude čistěji," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

V posledních měsících lze pozorovat výrazný nárůst cen pohonných hmot. Ten se v tuto chvíli do cen zájezdů zatím u velkých cestovních kanceláří nepromítl, neb ty mají zafixované ceny dlouhodobě. Už příští léto však ceny dovolených tak příznivé nebudou. Kdo si chce pořádně užít luxusu u moře, měl by proto vyrazit letos.

"Ceny pohonných hmot se do cen zájezdů zatím moc nepromítají, u malých a středních cestovních kanceláří nějaké zdražení přišlo, ale tohle se promítne až příští rok. Letos to vypadá na poslední levnou dovolenou, protože za rok ceny výrazně vzrostou. Je to vidět už na individuálních letenkách, jejichž ceny šly nahoru," dodala Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.