Na místě Romana Prymuly bych rezignoval. V zahraničí to je běžné, říká předchůdce ministra Adam Vojtěch

Adam Vojtěch a Roman Prymula
Adam Vojtěch a Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) nevylučuje, že v pondělí sám rezignuje. V pátek přitom tvrdil, že sám rezignovat nehodlá. Otázkou je, jak to ve skutečnosti bude. Podle předchůdce současného ministra zdravotnictví by mělo dojít k vyvození osobní zodpovědnosti. "V zahraničí to je běžné," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch (34).

K odchodu z pozice ministra zdravotnictví vyzval Prymulu premiér Andrej Babiš. Stalo se tak v reakci na středeční noční schůzku s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci na pražském Vyšehradě, která se konala navzdory opatřením vlády.

Redakce ŽivotvČesku.cz se zeptala Adama Vojtěcha, jak by se k takové situaci postavil, pokud by šlo o jeho osobu. Bavili jsme se čistě na hypotetické úrovni.

"Faktem je, pokud bych se ocitl v takové situaci, že bych odstoupil. Ono i v zahraničí se za podobné prohřešky běžně odstupovalo. Takových případů bylo vícero, kdy za nějakou chybu ministři vyvodili svou osobní zodpovědnost. Takto bych se zachoval, koneckonců jsem sám rezignoval, neměl jsem s tím problém. Ale nejsem v té situaci ani v té pozici," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Obecně to považuji za smutné a nevhodné, že v situaci, která aktuálně v České republice v souvislosti s epidemií panuje, k něčemu takovému došlo," dodal Vojtěch.

Babiš, který o Prymulově konci v pátek jednal s prezidentem Milošem Zemanem, uvedl, že pokud ministr odmítne rezignaci, navrhne hlavě státu jeho odvolání. Miloš Zeman podle slov Babiše návrh na Prymulovo odvolání prý akceptuje a v úterý by se měl setkat s novým kandidátem. 

Prymula v neděli uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že rezignuje, pokud za něj bude nástupce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.