Na místě Vratislava Mynáře bych se spíše staral, aby mě nezavřeli, než že mě někdo odvolá, říká Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář (54) v úterý uvedl, že jediným, kdo ho může odvolat, je prezident Miloš Zeman (77), který je v současnosti hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici na jednotce intenzivní péče. Z jeho slov se dá usoudit, že odstoupit ze své funkce dobrovolně nemá v plánu. Rezignaci mu doporučila řada politiků. Podle bývalého politika Miroslava Kalouska (60) by se měl prezidentův kancléř soustředit na jiné věci. "Na jeho místě bych se spíše staral, aby mě nezavřeli, než že mě někdo odvolá," řekl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09.

Rušno kolem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky začalo být ohledně zdravotního stavu hlavy státu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) v pondělí uvedl, že kancléř Mynář měl už od minulé středy zprávu lékařů o prezidentově stavu, v níž se konstatovalo, že není schopen výkonu pracovních povinností. Prezidentská kancelář ale o zdraví hlavy státu neinformovala. Navíc umožnila, aby jej o den později navštívil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (47).

Policie začne s ohledem na informace, které zazněly na Vystrčilově pondělní tiskové konferenci, prošetřovat možné protiprávní jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice.

Řada politiků, mezi nimi premiér Andrej Babiš (67), doporučili Mynářovi, aby na svou funkci rezignoval. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 ústavy by Babiš případné personální změny z titulu premiérské funkce provedl sám. "Prezidentem republiky je Miloš Zeman, který mě do funkce jmenoval a jako jediný má právo mě odvolat. K výrokům jakýchkoliv politiků se nebudu vyjadřovat," kontroval Vratislav Mynář stručně ve svém prohlášení, které v úterý zveřejnil Hrad.

"S největší pravděpodobností pravomoci prezidenta přejdou na někoho jiného. A do převzatých pravomocí patří i odvolání pana Mynáře. Pan Mynář kope kolem sebe. Na jeho místě bych se spíše staral, aby mě nezavřeli, než že mě někdo odvolá," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek v reakci na slova Mynáře.

Vedení horní komory se v úterý sešlo se šéfy stran zastoupených v nově zvolené Sněmovně, aby probrali postup při dočasném převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice. Při aktivaci článku 66 ústavy by si se souhlasem obou komor Parlamentu rozdělili část pravomocí hlavy státu předsedové vlády a Sněmovny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.