Na Moravu jede i moje dcera, řekl Miloš Zeman. Jeho projev zhodnotil bezpečnostní expert, projevil o hlavu státu obavy

Miloš Zeman s dcerou Kateřinou
Miloš Zeman s dcerou Kateřinou
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2021

Prezident Miloš Zeman (76) v sobotu večer vystoupil s mimořádným televizním projevem. Ve svém poselství se obrátil na občany v souvislosti s přírodní katastrofou na jižní Moravě, kde ve čtvrtek tornádo poničilo několik obcí. "Česká republika zažila živelnou pohromu, která sice trvala několik málo minut, ale bylo postiženo 7 obcí na jižní Moravě," řekla v úvodu hlava státu s tím, že kromě Hradní stráže na pomoc lidem vyslal i svou dceru Kateřinu (27). Jeho projev pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil bezpečnostní expert Andor Šándor (63), který upozornil podle subjektivního pocitu, že prezident na něj nepůsobil v dobré kondici.

Po běsnění tornáda největší škody zaznamenalo Břeclavsko a Hodonínsko. Tornádo tam ničilo domy, auta i stromy. Na následky meteorologického jevu zemřelo pět lidí, desítky dalších byly zraněny.

"Vážení spoluobčané, Česká republika zažila živelnou pohromu, která sice trvala několik málo minut, ale bylo postiženo 7 obcí na jižní Moravě. Je pět zemřelých a asi 200 zraněných. Kromě toho jsou významné hmotné škody. Chtěl bych v první řadě vyjádřit hlubokou upřímnou soustrast pozůstalým obětem této katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným," řekl v první části svého projevu Miloš Zeman s tím, že na Moravu vyslal Hradní stráž, kterou doprovází jeho dcera, aby rozdala lidem nadační dary.

Prezident dále zdůraznil, že si váží všech lidí, kteří posílají pomoc. "Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí," uzavřel svůj mimořádný projev prezident.

Podle bezpečnostního experta byl projev relativně v pořádku a k dané katastrofě věcný. Co ho ale zaskočilo, že prezident na něj působil dojmem, že není v nejlepší formě. "Na projev jsem se díval stejně jako na řadu jeho projevů předtím. Obsahově si myslím, že vše bylo správně, co pan prezident uvedl. Bylo to adekvátní tomu, co lidé v těch oblastech prožívají. Že rozhodl o použití Hradní stráže je v pořádku. Vyslání vlastní dcery, dobře... Co mě ale zaujalo nejvíc a není to tak, že bych ho chtěl kritizovat, ale mám pocit, že není zcela ve formě. Pana prezidenta znám roky a viděl jsem řadu projevů, tak mi přišel mimo formu. Nevím proč," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a respektovaný bezpečnostní expert Andor Šándor projev hlavy státu.

Komentář: Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (37) v nedělní Partii Terezie Tomá...

Hrad již ve čtvrtek večer zveřejnil prohlášení, v němž vyjádřil soustrast pozůstalým. Dále poděkoval všem, kteří pomáhají postiženým po běsnění tornáda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.