Na návrat k normálu nevěřím, výroky ministra Válka jsou schizofrenní, říká kardioložka Jana Gandalovičová

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) ohlásil, že v dubnu by se Česko mohlo vrátit k normálu. Otázkou je, co si vláda Petra Fialy (57) pod pojmem »normál« představuje. Kardioložka Jana Gandalovičová pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že chystat pandemický zákon, nutit lidi k očkování a omezovat děti v jejich aktivitách jí jako »normál« nepřijde. "Dokud neuvidím zrušení restrikcí, zrušení covidových pasů, dokud nepřestane nucení k očkování tím, že se očkovaným nabízí sociální výhody, tak na návrat k normálu nevěřím," uvedla lékařka pro ŽivotvČesku.cz.

Premiér České republiky Petr Fiala i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek doufají, že po skončení omikronové vlny si Česko oddychne a život se začne vracet k normálnímu stavu před epidemií.

Předseda vlády v rozhovoru pro CNN Prima News řekl, že k běžnému životu by se občané Česka mohli vrátit už v březnu. Ministr zdravotnictví je opatrnější, podle něj se návrat k normálu bude konat v dubnu.

Premiér nechtěl specifikovat, co přesně považuje za »normální« stav. Na přímý dotaz, zda do dubna budou ukončena všechna omezení a restrikce, odpovídat nechtěl. Prý počká, až se vláda poradí a rozhodne, jak bude návrat k »normálu« reálně vypadat.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek naznačil, že podle něj by mělo skončit vymáhání tzv. bezinfekčnosti při čerpání služeb či návštěvě restaurací. Přestalo by se hlídat, zda například návštěvník bazénu či restauračního zařízení je schopen doložit očkování či prodělání nemoci covid-19.

Kardioložka a členka Iniciativy 21 Jana Gandalovičová označila vystupování ministra Válka za schizofrenní. Přijde jí zvláštní, že vláda mluví o návratu k »normálu«, zároveň ale ministerstvo zdravotnictví upozorňuje přibližně milion lidí, že už v únoru jim vyprší certifikát o očkování a budou potřebovat třetí dávku, jinak se nedostanou ke kadeřníkovi či do sauny.

"Rétorice ministra Válka vůbec nerozumím. Mluví o návratu k normálu, zároveň v Poslanecké sněmovně visí návrh novely pandemického zákona. Vše se děje v tzv. legislativní nouzi, tedy ve zrychleném jednání. Navrhovaná novela nemá být časově omezena, podle analýzy právníků její schválení může přinést bezprecendentní zásah do lidských práv a svobod. Rétorice o návratu k normálu vůbec nerozumím, přijde mi to jako mlžení, žádné reálné kroky návratu k normálu stanoveny nebyly, jen zatím prázdné proklamace. Vyhláška o povinném očkování se sice zrušila, ale zároveň pandemický zákon ji může vyhlásit obratem na základě podpisu jednoho ze tří ministrů, tedy zdravotnictví, obrany či vnitra. Dokud neuvidím zrušení restrikcí, zrušení covidových pasů, dokud nepřestane nucení k očkování tím, že se očkovaným nabízí sociální výhody a privilegia, tak na návrat k normálu nevěřím. Na pozadí platných restrikcí mi ministrova rétorika o návratu k normálu přijde schizofrenní," uvedla Jana Gandalovičová pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda na jedné straně hovoří o návratu k »normálu«, na straně druhé vehementně prosazuje pandemický zákon, který by měl platit zřejmě do konce roku. Poslanecká sněmovna o pandemickém zákoně bude jednat v úterý. První projednávání zablokovala SPD. Opozice považuje pandemický zákon za špatný. Ostře proti pandemickému zákonu vystoupila například stínová ministryně financí Alena Schillerová (57).

"Hnutí ANO je o pandemickém zákonu připraveno diskutovat, ale v rámci řádného legislativního procesu. To, co vládní pětikoalice nyní předložila, považujeme za nepovedený zákon s celou řadou nezodpovězených otázek. Rozšiřují se kompetence, určitě si pamatujete na ty diskuze, když se řešilo, kolik kompetencí měl Adam Vojtěch, dnes tyto kompetence má nejen ministerstvo zdravotnictví, ale má je i ministerstvo vnitra a ministerstvo obrany. Tady není žádná parlamentní kontrola, kompetence pro tři rezorty jsou rozšiřovány naprosto nebývalým způsobem. Nedomyšlený je systém SMS, vy máte dostat zprávu, podle které máte zůstat doma, jak se můžete bránit, kam se můžete odvolat? Otázka zní, zda pandemický zákon vůbec potřebujeme," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Podle kardioložky Jany Gandalovičové jediný návrat k »normálu« je zrušení restrikcí a konec covidových pasů. Kardioložka dokonce požaduje i konec povinnosti nosit roušky. Nevěří ale tomu, že vláda má zájem vrátit lidem takový život, jaký existoval před epidemií.

"Je na čase opustit všechna restriktivní opatření včetně covidových pasů. Covidové pasy a s nimi proklamovaná bezinfekčnost jsou logický nesmysl, když očkovaní mohou nemoc přenášet i jí onemocnět, čehož jsme denně svědky. Jsou zcela nesmyslné a vedou k segregaci lidí. Je čas přestat rozdělovat společnost, je na čase vrátit dětem jejich dětství, vrátit je do škol bez roušek, povolit jim jejich aktivity bez nátlaku na očkování původní vakcínou minimálně účinnou na nynější variantu omikron. Myslím si, že to dětem dlužíme. To nejhorší jsme udělali dětem, jsou málo riziková skupina, ale doplatily na to nejvíce. Měli bychom se zaměřit na duševní zdraví dětí, to, co jsme jim udělali, nás bude v černých myšlenkách honit ještě dlouho. Dětem opravdu dlužíme návrat k normálnímu dětství," dodala pro ŽivotvČesku.cz respektovaná kardioložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.