Na neočkované je třeba zatlačit. Chceme-li se zbavit nošení roušek, tak jedinou cestou je očkování, říká primář Pavel Dlouhý

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2021

Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý je přesvědčen, že jedinou cestou, jak ukončit koronavirovou krizi, je očkování. Podle lékaře je správné, že se na neočkované lidi vyvíjí celospolečenský tlak. "Podle mě je v pořádku to, co nyní vidíme v západních zemích, že je v celospolečenském zájmu vytvářet určitý tlak na neočkovanou část společnosti. Jestliže dnes ve Francii bez covid pasu nemůžete ani do vlaku, tak je to určitě účelné a je to v pořádku," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle odborníků je třeba naočkovat 75 procent populace, aby došlo k zastavení epidemie. Téměř čtvrtina Čechů z různých důvodů očkování odmítá. Zároveň se podle zahraničních studií ukazuje, že i očkovaní lidé mohou virus šířit a představovat nebezpečí pro neočkované. Nebylo by vhodné zavést v Česku testování i pro očkované lidi?

Začal bych trochu zeširoka. Zaregistroval jsem nějakou zprávu, jak se odpůrci omezení setkali v Senátu. Já také nemám radost z omezení, z toho, že náš život je nějak limitován. Pandemie je celosvětová záležitost, je to nejen ta přítomnost ale také budoucí riziko. Já jsem také pro co nejvíce svobod, aby těch omezení bylo co nejméně, ale je to vždy o tom, že když chci svobodu, musím nést nějakou zodpovědnost.

Jakým způsobem se tedy z toho dostat?

Jediným způsobem je očkování. Pokud se chceme zbavit všech těch omezení, nošení roušek, omezení shromažďování, tak jedinou cestou je očkování, žádný jiný nástroj nemáme. Buďme zodpovědní, nechme se všichni očkovat a budeme žít bez omezujících záležitostí.

V současné době ale českou společnost proočkovanou nemáme. Pořád zbývá obrovské procento lidí, kteří očkováni nejsou. Do konce roku se tady pořád bude významná skupina lidí bez očkování. Nebylo by vhodné tedy do konce roku testovat i očkované?

Ze statistik víme, že očkování nepochybně chrání před tím, aby se člověk nakazil. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek k tomu má přesvědčivá čísla, že ti očkovaní se nakazí podstatě vzácněji než ti, kteří očkovaní nejsou. Že je v Evropě covid pas, že absolvované očkování umožňuje vstoupit na palubu letadla, vstoupit do restaurace, jít na sportovní či kulturní akci, tak to je správně. Tito lidé nejsou sice stoprocentně bezpeční, ale jsou mnohonásobně méně rizikoví než ti, kteří očkovaní nejsou. Riziko, že se nakazí očkovaný člověk je několikanásobně menší. Podle mě je v pořádku to, co nyní vidíme v západních zemích, že je v celospolečenském zájmu vytvářet určitý tlak na neočkovanou část společnosti. Jestliže dnes ve Francii bez covidpasu nemůžete ani do vlaku, přitom nebudeme určitě tvrdit, že Francie je nedemokratický stát, totéž platí pro Německo či Itálii, tak je to určitě účelné a je to v pořádku. Jsem tedy určitě pro to, aby ten, kdo se chce účastnit nějakého shromáždění, nebo vstupovat někam, kde je větší koncentrace lidí, aby prokázal, že jeho nebezpečí pro okolí je velmi malé.

Očkovaní tedy podle vás mají mít výhody a služby či zábavné akce navštěvovat bez testování, je to tak?

Ano, je to tak. Očkování dramaticky snižuje riziko, je mnohem bezpečnější takto informace, než když jste byl na atigenním testu. Ono když vám někdo udělá PCR test, tak to neznamená, že nemůžete být nakažení, nebo za dvě hodiny po testu to může být jinak, nebo vám ten kdo testuje nestrčil štětičku dostatečně hluboko, jak by měl. A ty antigenní testy u bez příznakových osob jsou nespolehlivé, není to dokladem toho, že nemůže někoho nakazit. Znovu opakuji, jedinou cestou je očkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.