Na podzim budou lidé zaměňovat chřipku s koronavirem, musíme zvládnout testovací kapacitu, míní Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2020

Ministerstvo zdravotnictví s týmem epidemiologů rozhodlo, že od 1. září lidé musí plošně nosit ochranu nosu a úst. Nařízení se týká hromadné dopravy a vnitřních prostor budov - povinnost se bude vztahovat na obchody či úřady. Podle epidemiologa Romana Prymuly nás čeká poměrně těžké období v tom smyslu, že s chladnějším počasí dojde k výrazně vyššímu nárůstu respiračních onemocnění.

Zanedlouho se Česko ocitne v období, kdy lidově řečeno řádí viry. Ať už jde o sezonní chřipku a další onemocnění. Navíc v posledních dnech dochází i k nárůstu počtu nakažených virem SARS-CoV-2.

Podle Romana Prymuly by Česko mělo být na období, kdy řada lidí bude zaměňovat příznaky onemocnění, připraveno.

"Ono se úplně nepočítá s tím, že by docházelo k duální infekci, protože ty buňky se určitým způsobem chovají a když už v těle je jedno infekční agens, tak zpravidla ten systém je nastartovaný tak, že k dalšímu onemocnění nedojde. Nemyslím si, že tady bude problém klinický, ale hlavní problém bude v tom, že příznaky jsou podobné. Mnoho lidí, kteří budou mít klasickou chřipku si bude myslet, že má COVID-19 s nějakými příznaky a bude obrovský nápor na testování," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Celkově to podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum znamená, že Česko by mělo být připraveno na zvýšený počet testování. Mohlo by totiž dojít k výraznému zatížení zdravotnického systému.

"My musíme zvládnout testovací kapacitu, která by měla být na jiných typech testovaní, aby se dala takto masivně provádět. To tedy znamená, že RT-LAMP testy by toto měly být schopny zabezpečit. Druhá věc je, že pokud by nebyla taková masivní kapacita, tak jednoznačně by bylo doporučeno lidem, kteří mají klinické příznaky, aby zůstali doma. A pomoc vyhledali jenom ti, jejichž stav bude závažnější a budou potřebovat lékařskou péči," dodal uznávaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.