Na Silvestra nikdo nezmrzne, Česko zaskočí příval tepla. Při půlnočním přípitku může být až 11 °C, říká konzultantka počasí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2021

Se zimním počasím, které posledních několik dní v Česku panuje, bude brzy čas se rozloučit. Už ve čtvrtek dojde k oteplení, které přinese vyloženě jarní teploty. Silvestrovské oslavy pak proběhnou též v jarním duchu a při bouchání šampaňského venku rozhodně nikdo mrznout nebude. "O půlnoci se bude teplota pohybovat v Čechách od 8 do 11 °C, na Moravě a ve Slezsku od 4 do 10 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Počasí v posledních týdnech připomíná jízdu na horské dráze. V pondělí odpoledne a v úterý platí téměř po celé republice výstraha Českého hydrometeorologického úřadu před námrazou, na vozovkách i chodnících to pořádně klouže. Situace se ale brzy změní, v noci na čtvrtek přes naše území přejde výrazná teplá fronta, která přinese teploty odpovídající spíše jaru. Ty pak vydrží ještě několik dní.

"Poslední den roku 2021 přinese nezvykle vysoké teploty, které budou v Čechách kulminovat až na 15 °C a padat tak budou teplotní rekordy. Nezvykle teplý byl v posledních letech také přelom roku 2017/2018. Žádné extrémní ochlazení nás nečeká ani na začátku nového roku," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Nouzový stav skončil, a nic tak nebrání tomu, aby lidé mohli příchod roku 2022 oslavit v hospodě, klubu či venku s přáteli. Kdo se rozhodne si jít vychutnat pohled na ohňostroj a šampaňské pro půlnoční přípitek bouchnout venku, rozhodně nebude mrznout. Ba naopak, v teplé zimní bundě může být leckomu i horko.

"Také silvestrovská noc bude ve znamení jarních teplot, o půlnoci se bude teplota pohybovat v Čechách od 8 do 11 °C, na Moravě a ve Slezsku od 4 do 10 °C. A noc se obejde beze srážek," prozradila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí, jaké podmínky budou panovat v noci z 31. prosince 2021 na 1. ledna 2022.

V posledních týdnech byly výkyvy počasí skutečně výrazné, především pak přes vánoční svátky. Například na Štědrý den byla nadílka pod stromečkem, ale ta sněhová venku chyběla. Objevila se až 25. prosince ráno. Nyní postupně mizí a sníh na chodnících střídá nebezpečná ledovka. V následujících dnech by ovšem nadprůměrné teploty měly nějakou dobu přetrvávat.

"Extrémní teplotní skoky přinesl také přelom roku 1978/ 1979, kdy na Silvestra vystoupila teplota vzduchu ještě k +10 °C a ráno klesala rtuť teploměru až k -15 °C, během hodiny se místy ochlazovalo o více něž 3 °C. Tehdy se za necelých 24 hodin ochladilo místy o více než 30 stupňů. Například Litomyšl hlásila na Silvestra v maximech 12,5 °C, na Nový rok -19,4 °C," ohlédla se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz do minulosti na největší teplotní výkyvy na přelomu roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.