Na svatého Mikuláše bez sněhové nadílky: Čeká nás výrazný nárůst teplot, říká meteoroložka

Svatý Mikuláš - Ilustrační foto
Svatý Mikuláš – Ilustrační foto
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2020

Každoročně patří oslavy svátku sv. Mikuláše k oblíbeným předvánočním tradicím. Po městech a vesnicích chodí čerti s andělem a trojici vévodí právě tento patron především dětí, který proslul svou laskavostí a štědrostí. Mikulášská nadílka je spojena také s blížícím se časem vánočních svátků a obecně zimního období. Meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz uvedla, jaké počasí Česko čeká v tento oblíbený den.

Sváteční den svatého Mikuláše patří neodmyslitelně k českým tradicím již dlouhou dobu. Hodné děti se těší na nadílku sladkostí a dárečků oproti těm zlobivým, které mnohdy čeká uhlí, brambora nebo děsiví čerti. Tento zimní svátek bývá většinou spojen také s nadílkou sněhu a mrazivého počasí, ale letošní rok tomu bude jinak.

"Zatímco konec listopadu bude připomínat, že se meteorologická zima (startuje 1. prosince) blíží, hned na začátku prosince nás čeká výrazný nárůst teplot vzduchu – podle pranostik hovoříme o tzv. mikulášském oteplení, které přichází až se 70% pravděpodobností – numerické modely se shodují na tom, že se nejvyšší odpolední teploty budou na 5. prosince šplhat až k 9 °C a v nížinách nebudou ani ranní minima klest pod bod mrazu," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz. 

Letošní počasí se zdá být trochu »zmatené«, protože střídání teplot je opravdu hodně neobvyklé. Den svatého Mikuláše, který je oficiálně 6. prosince, ale u nás se slaví už den předem - tedy 5. prosince, tak Česko prožije bez sněhové nadílky a v poměrně příznivých teplotách, které budou lákat na procházku do přírody a nejrůznější aktivity venku na čerstvém vzduchu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.