Na Vánoce se nescházejte, doporučují lidem vědci. Prezident ČLK Kubek mluví o polibku smrti

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2020

Vědci a odborníci na problematiku v souvislosti s onemocněním covid-19 z iniciativy Sníh doporučují lidem, aby během vánočních svátků masivně nerealizovali rodinné návštěvy. V opačném případě je ideální, když se otestují a budou dodržovat hygienické návyky, stojí v prohlášení vědců. Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokonce upozorňuje na »polibek smrti«

"Chtěl bych vás poprosit, abyste letos vynechali návštěvy, zejména návštěvy u příbuzných, kteří patří do okruhu covidem ohrožených osob. Skutečně byste jim mohli přinést dárek, který byste jim předat nechtěli," uvedl evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a pokračoval pro ŽivotvČesku.cz o tom, že aktuálně očekává silný nárůst epidemie: "Jak se začne nový kmen koronaviru v Česku šířit, začne postupně stoupat průměrná infekčnost viru. V důsledku toho opatření, která by mohla fungovat nyní, fungovat postupně přestanou. Ve výsledku stoupne reprodukční číslo a budou se muset zvolit jiná, o dost přísnější opatření," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Flegr.

"Jestli máte své blízké skutečně rádi, tak ten nejlepší dárek, který jim můžete dát, je, že je v současnosti nenavštívíte. Anebo pokud je chcete navštívit, tak buďte opatrní a ohleduplní, aby ten polibek, který svým rodičům nebo prarodičům dáte, nebyl polibkem smrti," uvedl v prohlášení prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Pokud už se lidé rozhodnou, že příbuzné navštíví, měli se držet pravidel jako podstoupit test PCR testy a dále dodržet hygienické návyky. "V praxi to znamená, že mnozí občané, kteří obdrží negativní výsledek antigenního testu, mohou být ve skutečnosti aktivně infikováni virem SARS-CoV-2. Celosvětová vědecká komunita ale doporučuje používat především testy PCR. Je nutné, aby každý občan České republiky měl přístup k PCR testům na covid-19, a to buď zdarma, nebo jen za nízký poplatek," imunolog Zdeněk Hel.

--- AUDIO: „Zatím mi to připadá jako zvláštní škaredý sen,“ říká zdravotní sestra Barbora Tomšů, která místo rodičovské...

Zveřejnil(a) Iniciativa Sníh dne Úterý 22. prosince 2020

Výsledek antigenního testu je podle vědců z iniciativy platný přibližně 12 až 24 hodin. "Negativní výsledek antigenního testu je přiměřenou zárukou bezinfekčnosti na dobu nanejvýš 12 hodin. V případě PCR vyšetření je to až 72 hodin. Pokud se chystáte navštívit své příbuzné v rizikové skupině, nechte se vyšetřit co nejkratší dobu před návštěvou," dodal bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.