Reklama:

Nachlazení může chránit před covidem-19. Roman Prymula prozradil, zda je to naděje v boji s epidemií

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2021

Virus, který způsobuje obyčejné nachlazení, může z lidského těla vypudit koronavirus, zjistili odborníci. Některé viry jsou známé tím, že soutěží, aby to byly právě ony, kdo zavleče do organismu infekci. Vědci z univerzity v Glasgow zjistili, že rhinovirus způsobující nachlazení je v tomto ohledu silnější než koronavirus. "Je přirozenou vlastností mikroorganismů, že soupeří o své místo na sliznicích. Některé jsou zcela dominantní, ostatní již méně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula. Podle vědců je rhinovirus natolik rozšířený, že by mohl pomoci při zpomalení covidu.

Reklama:

Rhinovirus je jeden z nejsobečtějších virů a téměř vždycky člověka nakazí sám. Jiné viry, jako třeba adenoviry, mají zřejmě větší sklony ke »spolubydlení«. Vzniklo mnoho spekulací, jak se v interakci s jinými viry bude chovat SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19. 

Tým z Centra výzkumu virů v Glasgow použil repliku výstelky dýchacích cest člověka, které jsou tvořené stejným typem buněk, a nakazil je virem SARS-CoV-2 a rhinovirem, který je jednou z nejrozšířenějších infekcí u lidí a způsobuje nachlazení. Když vědci vypustili rhinovirus a SARS-CoV-2 zároveň, uspěl jen rhinovirus. Když měl rhinovirus náskok 24 hodin, SARS-CoV-2 se dovnitř vůbec nedostal. Pokud měl SARS-CoV-2 hodinový náskok, rhinovirus ho stejně přemohl a z organismu ho vypudil.

Reklama:

"Je přirozenou vlastností mikroorganismů, že soupeří o své místo na sliznicích. Některé jsou zcela dominantní, ostatní již méně. Výsledky experimentu říkají, že rhinovirus má dominantní postavení a je tedy schopen virus SARS-CoV-2 vytěsnit. Domnívám se však, že praktické dopady tohoto zjištění jsou velmi malé. Běžně nedochází k nákaze oběma viry. Aby se rhinovirus uplatnil, musel by být na sliznicích prakticky trvale, protože nemůžeme vědět, kdy k nákaze koronavirem dojde. To ale není možné. Jednak bychom mohli mít stále rýmu, ale spíše by náš imunitní systém zareagoval a po čase by naše sekreční protilátky virus zničily," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, že využití rhinoviru v praxi se významně neuplatní.

"Používání různých tzv. probiotických směsí není nic nového. V praxi se používají zejména k normalizaci střevní a poševní flóry. U respiračních onemocnění zatím experimenty příliš slavně neskončily a u jedinců s oslabenou imunitou vedly k nákaze bakterií, která měla původně hostitele chránit," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Roman Prymula.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: