Nad covidem vyhráno není. Roman Prymula určil, co se stane lidem, pokud v dalším roce klesne proočkovanost

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2021

Ke konci uplynulého víkendu zdravotníci v Česku aplikovali přesně 10,672.379 dávek vakcíny, ukončené očkování má v zemi víc než pět milionu lidí. Právě proočkovanost populace dává naději, že znovu neudeří epidemie koronaviru a nebude významně zatížen nemocniční systém. Zájem o očkování v posledních dnech ale klesá, a to i z důvodu prázdnin. Zásadní otázka je, co se bude dít v příštím roce, kdy zájem o vakcínu může být mnohem nižší. "Co je v tuto chvíli racionální, tak chránit vysokou proočkovanost i při opakované imunizaci rizikových skupin," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, eviduje ministerstvo zdravotnictví 1,675 milionu případů nákazy. Naprostá většina lidí se z nemoci vyléčila a 30.363 lidí s onemocněním covid-19 dosud zemřelo. Za víkend podle aktuálních údajů zatím nikdo s nákazou nezemřel, minulý týden tři; údaje se ale ještě mohou zpětně navýšit.

Vývoj epidemie je v současnosti klidný. Podobně tomu bylo v minulém roce, kdy přes letní měsíce byly počty pozitivních případů minimální. Podle epidemiologa Romana Prymuly je současný stav velmi přijatelný, ale nelze říct, že se nad virem podařilo zvítězit.

"S virem tady budeme žít poměrně dlouhou dobu v řádu mnoha let a to, jakým způsobem se proti němu chránit, zatím není zcela ještě jasné. Co je v tuto chvíli racionální, tak chránit vysokou proočkovanost i při opakované imunizaci rizikových skupin a kontrolovat nějakým způsobem to, co se děje ve zbytku populace," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, co je v tuto chvíli nejdůležitější.

Pokud v nadcházejících letech dojde k tomu, že lidé budou mít snížený zájem o vakcinaci, může dojít k dalším dramatickým scénářům. "Pokud by došlo k tomu, že proočkovanost klesne a lidé, kteří byli očkováni, se stanou vnímavými a neprodělali to onemocnění, tak u nich může dojít k závažnému klinickému průběhu, a to problém samozřejmě je. S tím se musí významně počítat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, jaká rizika do budoucna hrozí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.