Nad vedením rezortu zdravotnictví a Finskem visí otazník. Adam Vojtěch promluvil o předání funkce ministra

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

Epidemická situace v Česku není příznivá, počty nemocných s covidem-19 se drží již několik dní po sobě v řádu tisíců - za sobotu laboratoře potvrdily 5 057 nových případů. V současné době je naprosto stěžejní funkce šéfa rezortu zdravotnictví, kterou stále zastává staronový ministr Adam Vojtěch (35). Ten plánoval po volbách skončit a jeho kroky měly směřovat na ministerstvo zahraničí, což je zatím na hony vzdálené. "Nevím, jak to bude vypadat, kdy předám ministerstvo. Nemám přesný termín," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ke svému přesunu do role velvyslance ve Finsku.

Konec října neznamenal z hlediska koronavirové epidemie dvakrát příznivé zprávy. Rapidně stoupají počty nakažených a bohužel přibývá i pacientů na nemocničních odděleních, kdy se zdravotníci starají o téměř 1500 nemocných – z nichž 192 leží bohužel v těžkém stavu. Vláda teď musí dát jasné informace, jak bude postupovat, aby situaci získala znovu pod kontrolu. Zdravotnictví je pak rezortem, který má v této věci jedno z hlavních slov. Ale jeho současné vedení zůstává velmi nejisté, protože ministr zdravotnictví Adam Vojtěch měl ve své funkci po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny skončit.

Kvůli zhoršující se epidemii však vyvstává otázka, kdo a kdy převezme ministerstvo zdravotnictví. Jedním z preferovaných kandidátů je poslanec TOP 09 Vlastimil Válek (61), ale náhlý odchod Adama Vojtěcha se zatím nezdá jako rozumný nápad. I když sám uvedl, že je schopen předat rezort v podstatě ze dne na den, termín předání dosud není známý.

"Nevím, jak to bude vypadat, kdy předám ministerstvo. Nemám přesný termín, bude záležet na tom, kdy bude sestavena nová vláda," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, které měl původně od 1. listopadu nastoupit na ministerstvo zahraničí jako budoucí velvyslanec ve Finsku.

Před pár dny premiér Andrej Babiš uvedl, že ministr bude muset nadále ve svém rezortu zůstat i přes to, že již dříve k směrem k němu uvedl, že s ním počítá do konce října a od listopadu by měl přejít pod rezort zahraničí. "Je předpoklad, že členové této vlády nebudou v té nové vládě, tak bude potřeba, aby s námi pan ministr zůstal až do konce. Pan ministr je v zahraničí, ale to nehraje roli, to je záležitost technického charakteru a myslím si, že to bude akceptovat. Situace se změnila, proto není potřeba dělat změny," řekl nedávno Andrej Babiš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.