Naďa Urbánková: Záhada jejího jména

Naďa Urbánková
Naďa Urbánková
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2023

Byla držitelkou pěti Zlatých slavíků, zpěvačkou řady úspěšných hitů. Zpráva o skonu Nadi Urbánkové, která zemřela ve spánku ve věku 83 let, zarmoutila nejen její nejbližší, kolegy z hudební branže, ale i fanoušky. Pro mnohé je překvapením, že umělkyni znali jako Naďu Urbánkovou, její skutečné jméno to však nebylo.

Naděžda Balabánová, jak se za svobodna Urbánková jmenovala, se narodila 30. června 1939 v Nové Pace a vyrůstala ve vesničce Borovnička, kde začala chodit do školy. Absolvovala Vyšší zdravotnickou školu v Trutnově a krátce pracovala jako zdravotní sestra. V roce 1964 se dostala do Semaforu. Právě tam ji Jiří Suchý (91) přesvědčil, aby vystupovala s brýlemi, což se později ukázalo jako velmi dobré rozhodnutí.

Poprvé se objevila před kamerou ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, hrála také ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa. Jako zpěvačka se proslavila zejména semaforskými hity Drahý můj a Závidím a úspěšnou érou s Country Beatem Jiřího Brabce.

"S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3. 2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19," oznámila smutnou zprávu její dcera Jana Fabiánová na sociální síti Facebook.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.