Naděje, jak rychle zvládnout epidemii, existuje. Stačí neudělat dvě zásadní věci, říká Jaroslav Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2021

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1529 případů koronaviru. Za sobotu je to nejméně od 5. září. Víkendové denní přírůstky jsou nižší, méně se totiž testuje. Ale obecně se odborníci shodují na tom, že epidemie brzdí. "V případě, že se dobře nastaví opatření a zbrkle se nerozvolní, máme slušnou naději na zvládnutí epidemie," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63), který dále popsal, jakých dvou zásadních chyb je důležité se vyvarovat, aby se život vrátil normálu.

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie se k dnešku snížilo na 0,71. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je nejméně od poloviny října. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Podle současných dat se ukazuje, že epidemie brzdí a pokud se nestane zásadní chyba, léto by mohlo být z pohledu restrikcí příznivé.

"Od epidemie bychom si mohli odpočinout, ale je obtížné správně nastavit vhodnou úroveň jarních a letních protiepidemických opatření. Samozřejmě mohou nastat nečekané komplikace, jako třeba příchod infekčnější mutace. Stačí neudělat dvě zásadní věci. Hlavní nebezpečí totiž spočívá v tom, že rozvolníme příliš brzy a hloupě. Minulé léto se epidemie rozhořela hned po rozvolnění, jen díky nízké virové náloži v populaci se to stalo zřejmým až v druhé polovině srpna. V současnosti je virová nálož v české populaci nesrovnatelně vyšší, takže by epidemie zareagovala na předčasné rozvolnění okamžitě - počty nakažených by začaly rychle růst. Na druhou stranu, významné procento osob je již alespoň částečně imunních a nejohroženější segment populace jsme již ochránili vakcinací. Prvotní je nyní dostat žáky a studenty do škol, v ideálním případě pod ochranou PCR testů prováděných jednou za týden - později už jen jednou za 14 dnů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr a dal tak naději na to, že přes léto se dá obstojně bojovat s šířením viru.

Rozvolňování proto podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) musí být pozvolné a uvážlivé. Zvládnutá by epidemie byla při sto případech nemoci covid-19 na 100.000 obyvatel za sedm dní, uvedl. Nynější hodnoty jsou zatím zhruba trojnásobně vyšší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.