Naděje na léčbu covidu v Česku. První pacientka dostala nový lék bamlanivimab. Promluvil primář
Zdravotníci společnosti Krajské zdravotní, pod níž v Ústeckém kraji spadá pět nemocnic, dnes poprvé v regionu aplikovali pacientce infuzi s protilátkou bamlanivimab. Lék bamlanivimab má u pacientů s rizikovými faktory zabránit nejhoršímu průběhu nemoci. Lék dostala pacientka ležící na infekčním oddělení v ústecké Masarykově nemocnici. "Tím se zásadně sníží riziko rozvoje těžkého zápalu plic, který by u této nemocné mohl mít závažné následky," sdělil pro ŽivotvČesku.cz primář Infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.
Zdravotníci Krajské zdravotní, a.s., (KZ) dnes poprvé v Ústeckém kraji aplikovali pacientce infuzi s monoklonálními protilátkami, které mají zabránit přechodu COVID-19 do závažného stavu. Lék bamlanivimab dostala pacientka Infekčního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.
Použití léku povolilo ministerstvo v únoru. "Jsem moc rád, že spolupráce s předsedou vlády přinesla své výsledky a že se nám podařilo tento lék pro naše obyvatele zajistit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
Zdravotníci podali lék prvním pacientům už minulý týden a do Česka brzy doputují další dávky. "Je skvělé, že je Ústecký kraj mezi prvními, kde byl tento nový lék zachraňující životy nemocných s COVID-19 podán. Děláme všechno pro to, aby co nejméně lidí končilo na lůžkách intenzivní péče a co nejméně lidí umíralo," doplnil pro ŽivotvČesku.cz radní pro oblast zdravotnictví Radim Laibl.
Podáním bamlanivimabu pacientce z Rumburka chtějí lékaři snížit riziko rozvoje zápalu plic. "Infuzi s monoklonální protilátkou bamlanivimab jsme podali 51leté pacientce z Rumburka, která trpí závažným nervosvalovým postižením a dnes se u ní objevily příznaky COVID-19. Ihned jsme využili této nové léčebné možnosti, kdy se podané protilátky naváží na povrchové struktury koronaviru a blokují jeho množení a vstup do buněk pacienta. Tím se zásadně sníží riziko rozvoje těžkého zápalu plic, který by u této nemocné mohl mít závažné následky," sdělil pro ŽivotvČesku.cz primář Infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý, který před pár uvedl, že v současnosti je situace v souvislosti s počtem hospitalizovaných alarmující, ale dobrou zprávou je, že očkování zabírá.
"Špatnou zprávou je, že v celé republice stoupají počty hospitalizovaných nejen na standardních lůžkách, ale i covidových. Zatížení intenzivních lůžek je vyšší než bylo v předchozích vlnách epidemie, což samozřejmě komplikuje péči, protože je k ní potřeba vysoce kvalifikovaný personál. Dobrou zprávou je, že díky očkování a proočkování většího množství zdravotníků klesla nemocnost. Tedy jen výjimečně dojde k nákaze zdravotníků a spíše se setkáváme s tím, že jsou přetíženi, nikoliv kvůli infekci. A je to dobrá zpráva pro veřejnost, že očkování opravdu funguje," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník Pavel Dlouhý.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.