Naděje na svobodu pohasla. Pašeračka Tereza musí i nadále setrvat ve vězení. Mluvčí promluvila o pomoci ze strany ČR

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Její cesta z pákistánského letiště v Láhauru, odkud mířila do Dubaje, se v lednu 2018 změnila v noční můru. Pětadvacetiletá Češka Tereza Hlůšková skončila zadržena policií poté, co u ní byla odhalena zásilka téměř devíti kilogramů heroinu. Její trest představoval necelých devět let v podmínkách tamního vězení, ale boj za svobodu se stal nekonečným procesem. "Od samého začátku se snažíme zprostředkovat kontakt s advokáty, rodinnými příslušníky. Odročení posledního termínu odvolacího soudu je definitivní zpráva. Zatím nemáme náhradní termín a nevíme, jaký postup zvolí její advokáti," sdělila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Snaha o snížení trestu, který má trvat přesně osm let a osm měsíců, ani tentokrát neměla šťastný konec. Verdikt si už před časem u soudu ve městě Láhauru v hlavním městě provincie Paňdžáb vyslechla rodačka z Moravy, která se údajně snažila vyvést ze země objemnou zásilku tvrdých drog v hodnotě 1,3 milionu eur (tedy v přepočtu přes 33 milionů korun). Její trest zahrnoval také finanční pokutu ve výši 18 tisíc korun.

Podle jejího tvrzení se v Pákistánu zdržovala kvůli modelingovým zakázkám a snažila se bránit tím, že ji někdo musel drogy podstrčit a schovat do zavazadla. Úřady pak poskytly médiím informace, že se v anglickém Manchesteru blondýnka setkala s pákistánským podezřelým, což na ni vrhlo ještě větší podezření, jak uvedl britský deník The Times.

Přes veškeré snahy dostat se k odvolacímu soudu, se zatím nepodařilo žádný z termínů zrealizovat. Nejdříve tomu bránila celosvětová pandemie koronaviru, která v zemi způsobila velký nárůst počtu nakažených, posléze pak také množství případů, které měl tamní soud k řešení.

Poslední datum soudu se podařilo právníkům Češky domluvit na pondělí 11. října, nicméně ani tento termín nebyl uskutečněn. Nadále tak musí mladá dívka přežívat v tvrdých podmínkách věznice Kot Lakhpat, kde navíc aktuálně řeší komplikace kvůli výskytu nemocí. Tereza Hlůšková má největší obavy z virového onemocnění – horečky dengue. "Tohle nedostanete tím, že se budete objímat s někým, kdo horečku dengue má. Přenáší to komár tygrovaný, ten jí může do cely zaletět," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz entomolog Ivan Gelbič, který se specializuje na komáry.

Podle tiskové mluvčí ministerstva zahraničních věcí Evy Davidové zatím k posunu v případu stále nedošlo. "Od konzula jsme nedostali žádnou další informaci, což znamená, že odročení posledního termínu odvolacího soudu je definitivní zpráva. Zatím nemáme náhradní termín a nevíme, jaký postup zvolí její advokáti. Nemohu to tedy komentovat nad rámec sdělení, že soud opět neproběhl ve stanoveném termínu," řekla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pomoc z české strany probíhá standardním způsobem.

"Jde o pomoc ve smyslu komunikace s úřady, s rodinou a tak dále - nicméně to nemá ani žádný vývoj. Od samého začátku se snažíme zprostředkovat kontakt s advokáty, rodinnými příslušníky a v podstatě se zajímáme o její případ, nic více z pohledu zastupitelského úřadu dělat nelze," dodala Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.