Naděje pro lyžaře i sáňkaře: Česko čeká zasněžený Silvestr a náledí, uvedla meteoroložka

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Letošní prosinec je měsícem proměnlivého počasí. Teploty klesají a rostou jako na horské dráze a těžko se dá odhadnout, co člověka venku potká – jestli sněhová vánice, slunečné počasí nebo mráz a ledovka. Přesto, že Štědrý den nebude připomínat bílé Vánoce, na Silvestra to bude vypadat nadějně. Alespoň v horských oblastech.

Snad i ten největší odpůrce sněhu musí roztát nad představou zasněžených Vánoc, kdy děti staví sněhuláka, koulují se a všude panuje sváteční atmosféra. I když nás 24. prosince takové zimní počasí nečeká, konec roku 2020 bude připomínat nejchladnější roční období alespoň o něco víc.

"V poslední prosincové dekádě bude převládat západní až severozápadní proudění, které do střední Evropy přinese několik přechodů frontálních systémů – na těch se bude sníh vyskytovat alespoň v horských oblastech. Na Silvestra je tedy z dnešních výstupů modelů pravděpodobnost, že bude ležet sníh na horách a teploty se tam budou pohybovat těsně pod nulou, relativně vysoká," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

Horské oblasti tak s velkou pravděpodobnostní pokryje sníh, ale v nížinách takovou nadílku čekat bohužel nelze. Ale co se naopak vyskytne, je náledí, na které je třeba dávat pozor. "V nižších nadmořských výškách se budou i nadále nejvyšší odpolední teploty zastavovat až na 5 °C, mrznout bude pouze v nočních hodinách, takže nám zimu budou připomínat pouze nebezpečné meteorologické jevy – zejména pak náledí. Silvestr by mohl být pod sněhem alespoň na horách," popsala pro ŽivotvČesku.cz počasí posledních dnů letošního roku 2020 Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.