Naděje pro lyžaře i sáňkaře: Česko čeká zasněžený Silvestr a náledí, uvedla meteoroložka

Počasí – ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Letošní prosinec je měsícem proměnlivého počasí. Teploty klesají a rostou jako na horské dráze a těžko se dá odhadnout, co člověka venku potká – jestli sněhová vánice, slunečné počasí nebo mráz a ledovka. Přesto, že Štědrý den nebude připomínat bílé Vánoce, na Silvestra to bude vypadat nadějně. Alespoň v horských oblastech.

Snad i ten největší odpůrce sněhu musí roztát nad představou zasněžených Vánoc, kdy děti staví sněhuláka, koulují se a všude panuje sváteční atmosféra. I když nás 24. prosince takové zimní počasí nečeká, konec roku 2020 bude připomínat nejchladnější roční období alespoň o něco víc.

"V poslední prosincové dekádě bude převládat západní až severozápadní proudění, které do střední Evropy přinese několik přechodů frontálních systémů – na těch se bude sníh vyskytovat alespoň v horských oblastech. Na Silvestra je tedy z dnešních výstupů modelů pravděpodobnost, že bude ležet sníh na horách a teploty se tam budou pohybovat těsně pod nulou, relativně vysoká," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

Česko se v úterý ocitlo pod bílou pokrývkou, což některým udělalo radost. Komplikace sníh ...

Horské oblasti tak s velkou pravděpodobnostní pokryje sníh, ale v nížinách takovou nadílku čekat bohužel nelze. Ale co se naopak vyskytne, je náledí, na které je třeba dávat pozor. "V nižších nadmořských výškách se budou i nadále nejvyšší odpolední teploty zastavovat až na 5 °C, mrznout bude pouze v nočních hodinách, takže nám zimu budou připomínat pouze nebezpečné meteorologické jevy – zejména pak náledí. Silvestr by mohl být pod sněhem alespoň na horách," popsala pro ŽivotvČesku.cz počasí posledních dnů letošního roku 2020 Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu