Nákupy v Polsku a návrh na úpravu DPH: Alena Schillerová v rozhovoru nenechala na ministru Stanjurovi nit suchou
Českem v posledních dnech zarezonovala dvě na emoce Čechů silná témata. Jedním z nich bylo doporučení ekonomického poradce premiéra Štěpána Křečka, aby lidé nakupovali v rámci úspor levněji v Polsku, druhé pak v rámci návrhu úpravy DPH. Pro ŽivotvČesku.cz se k nim v rozhovoru vyjádřila bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová (59) - lidově řečeno suchou nit nenechala na současném ministru financí Zbyňku Stanjurovi (59).
Návrhy ministerstva financí (MF) sloučit snížené sazby DPH na 14 procent a přesunutí některých položek ze snížené sazby do základní 21procentní, jak v pondělí prezentovala Česká televize (ČT), nejsou konečné. Resort pouze zpracoval výpočty, co by znamenaly změny položek u DPH, návrh případných změn teprve vzejde z debaty koaličních stran, řekl v úterý odpoledne ministr financí Zbyněk Stanjura.
ČT v úterý uvedla, že podle návrhu MF by se měly sloučit snížené sazby DPH, které jsou v současnosti deset a 15 procent. Nová snížená sazba by měla být 14 procent. Zároveň by se měly do základní 21procentní sazby přesunout některé položky, které nyní jsou v jedné ze snížených sazeb. Podle ČT by se to týkalo například ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, točeného piva, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také sportovních a kulturních akcí. Úprava by podle ČT zvýšila příjmy státu zhruba o 24 miliard korun.
MF se v úterý ráno ke konkrétním úpravám DPH před finální koaliční dohodou nechtělo vyjadřovat. Stanjura (ODS) obecně uvedl, že ve snížené sazbě DPH by měly být položky s nezpochybnitelným sociálním a zdravotním významem. Odpoledne však sdělil, že MF pouze zpracovalo výpočty, co by znamenaly pro státní rozpočet změny jednotlivých položek DPH.
Ještě předtím se o víkendu ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček vyjádřil ve smyslu, že Češi by měli nakupovat v Polsku, pokud má jít o doporučení, jak se vyhnout současné drahotě, kterou způsobuje vysoká inflace.
Paní Aleno, nákupy v Polsku, to je téma posledních dní. Je to pro ČR výhodné, když lidé začnou pořádat masové nájezdy za levnějšími potravinami do sousedních zemí?
Určitě není. Ale realita je taková, že už se to děje.
Jak z toho ven?
Víte, tady se má udělat vše pro to, aby lidé utráceli v ČR, aby podpořili české výrobce a obchodníky. To znamená, že vláda by měla udělat vše, aby lidé nebyli motivováni jezdit do Polska, ale nejen tam.
Rozumím. Co je však potřeba s takovou situací dělat?
Jednoznačně se snažit, aby ceny klesaly. Inflace v ČR je jedna z nejvyšších v rámci EU a naprosto bez diskuzí se vláda nemůže schovávat za to, že je to věcí ČNB. Místo toho by se měla snažit situaci řešit, jako to naposledy udělalo např. Slovensko, Francie. Ale přiznejme si, že zaspala na samém začátku, když včas a dostatečně neřešila ceny z energií a nechala je utrhnout ze řetězu. Ty se potom promítly do všeho, tedy i do cen potravin.
Českem také zarezonoval návrh ministerstva financí (MF) na úpravu DPH. Tedy sloučit snížené sazby DPH na 14 procent a přesunutí některých položek ze snížené sazby do základní 21procentní, jak v pondělí prezentovala Česká televize (ČT). Je to ta správná cesta?
Je potřeba otevřeně říct, že pokud by MF prosadilo tento návrh, tak to rozhodně správná cesta není. A pan Stanjura se může vymlouvat na tiskové konferenci kolikrát chce, ale ten návrh šel z MF a nejde jen o analytický materiál, protože pokud v tom materiálu jsou označeny konkrétní položky, do které sazby mají jít, tak rozhodně úředníci plní politické zadání. Byla jsem ministryní financí, takže vím, jak to funguje. Pokud jde o návrh jako takový, je to jednoznačné zvýšení daní.
Co by to pro běžného občana znamenalo?
V případě, že se zruší snížená sazba 10 procent, kterou jsme zavedli za naší vlády ze dvou důvodů, kdy první byl zavedení EET, druhý byl covid, kdy jsme chtěli pomoct oborům, které postihl, a přesune se řada položek do 21procentní sazby, kdy tedy půjde o vodné, stočné, teplo... tak příkladem čtyřčlenná rodina, která bude žít v bytě 3+1, tak vlivem přesunu těchto položek se navýší její roční náklady zhruba o 3 až 4 tisíce korun. To nemluvím o veřejné dopravě a dalších. Pak tam má být snížená sazba 14 procent, což mimo jiné postihne gastro odvětví.
Rozumím tomu, že to je proinflační krok...
Ano. K tomu si dejte na misky vah skutečnost, že ministr Stanjura současně chce navrhnout v této situaci snížení daně z hazardu. A ani se u toho nezastydí. To znamená, že hazardní lobby je neuvěřitelně silná a šplhá do nejvyšších pater politiky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.