Nákupy za doby epidemie se musí prošetřit. Jsme proti povinnému očkování na covid-19, říká Tomio Okamura

Politik Tomio Okamura
Politik Tomio Okamura
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2021

Předvolební průzkumy počítají s tím, že Svoboda a přímá demokracie (SPD) ve volbách uspěje a v klidu se dostane do Sněmovny. Předpokládá se, že strana, kterou vede podnikatel Tomio Okamura (49) se bude pohybovat nad hranicí deseti procent a za určitých okolností by mohla vytvářet zajímavý koaliční potenciál. Otázkou je, do jaké míry s SPD budou chtít další strany spolupracovat. Tomio Okamura pro ŽivotvČesku.cz řekl, že strana odmítá povinné očkování proti koronaviru a hodlá prošetřit státní nákupy a zakázky v době koronavirové krize.

SPD by podle průzkumu agentury STEM ze začátku července dosáhla na téměř 11 procent, což může Tomio Okamura brát jako úspěch, ale sám cítí, že reálný zisk může být na podzim ještě vyšší.

Strana, která si voličskou základnu vybudovala zejména přes odmítání divoké migrace a akcentem na vlastenecké postoje, by za jistých okolností mohla být rozhodujícím jazýčkem na vahách při sestavování budoucí vlády. Tomio Okamura vždy říkal, že důležité pro něj je, aby strana mohla plnit svůj ohlášený program.

"Po volbách se pokusíme co nejdříve sestavit vládu s důvěrou Sněmovny, abychom mohli ihned naplno prosazovat politický program SPD, který jsme slíbili voličům," řekl předseda strany pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nakloněn, aby se začalo vyšetřovat, jakým způsobem probíhaly státní zakázky za nouzového stavu a v době koronavirové krize celkově. "Podpoříme vznik parlamentní vyšetřovací komise. Na druhou stranu víme, že na základě zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) již vládní zakázky a nákupy šetří policie," zdůraznil lídr SPD pro ŽivotvČesku.cz.

Svoboda a přímá demokracie nachází ideové průniky nejen s hnutím ANO, ale také se současnou opozicí. SPD podobně jako Piráti například odmítá zavést povinné očkování proti nemoci covid-19. "Svoboda a přímá demokracie prosazuje dobrovolné očkování," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz předseda strany.


Svoboda a přímá demokracie (SPD): Je české politické hnutí, založené v první polovině roku 2015 poslanci Tomiem Okamurou a Radimem Fialou, kteří odešli po roztržce v poslaneckém klubu z hnutí Úsvit přímé demokracie. V programu hnutí dominuje nacionalismus, projevující se zejména odporem k nelegální imigraci a islámu, a požadavek přímé demokracie ve formě odvolatelnosti politiků a soudců a referend o důležitých otázkách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.