Naočkujme 400 tisíc lidí a pojďme žít. Jsem fanoušek vakcíny, ale nemohu ji, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Česko by se už brzy mohlo vrátit do stavu jako před vypuknutím první vlny epidemie nového koronaviru letos v březnu. Podle České vakcinologické společnosti by totiž první dávky na očkování mohly dorazit 28. prosince. Jde o 9750 dávek vakcíny. "Ideální je, když se naočkuje rychle část lidí a budeme opět moct žít normálně," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler (51) s tím, že proočkovat 70 procent populace dle záměru ministerstva zdravotnictví nevidí jako reálné během následujícího roku

V očekávání je, že preparát od společnosti Pfizer schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii už 21. prosince. Poté by nemuselo nic bránit tomu, aby první dávky dorazily do Česka. Následně větší proočkovanost by mohla zajistit, že by se pomalými krůčky řada opatření zmírnila a život v Česku by se vrátil zpět do zajetých kolejí jako před epidemií.

"Klíčové je, když budou očkovat starší lidi, strategie je těch 70 procent populace, která je těžko dosažitelná za rok, ale když vakcínu dostane nějaké zásadní procento obyvatel a otevřou stát, protože čekat více než rok, než avizované procento naočkujeme, to je velmi dlouhá doba," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler, který během jarní vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

"Naočkujme 300 až 400 tisíc lidí, kteří jsou v rizikové skupině a pojďme otevřít stát. Sám osobně jsem fanoušek očkování, ale ještě není vakcína, kterou bych mohl mít, protože všechny mají významné vedlejší účinky, které jsou u mě zakázané a nemohu se očkovat," dodal poněkud překvapivě pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který je dlouhodobým kritikem tvrdých restrikcí a poukazuje spíše na to, že zásadním je, aby stát ochránil zejména rizikovou skupinu, která tvoří největší podíl zemřelých na onemocnění covid-19.

Česko má očkovací látku objednanou předem pro asi dva miliony lidí díky společnému nákupu Evropské unie. Dodávat vakcínu do Česka má několik výrobců, celkem jí bude pro 6,9 milionu lidí. Očkování je dobrovolné a hradit ho mají pojišťovny. Přáním ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) je proočkovat 60 až 70 procent Čechů.

První dávky podle strategie navržené ministerstvem zdravotnictví budou určeny pro rizikovou skupinu, tedy pro seniory 65+ let a mladší nemocné s vážnými chorobami. Dále pro zdravotníky v první linii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.