Nařízení o povinném nošení respirátorů v MHD je ve hře. Řešíme cenu pro lidi s nižším příjmem, říká Jan Hamáček

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz

Nošení respirátorů minimálně ochranné třídy FFP2 na rizikových místech není zatím povinné, vláda je ale jako ochranu před šířením koronaviru doporučila. Ve čtvrtek to po jednání vládního kabinetu uvedl vicepremiér Karel Havlíček (51). Pro ŽivotvČesku.cz v úterý ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) upřesnil, že v současnosti se řeší dostupnost pro všechny. "Aktuálně řešíme, aby jich na trhu bylo dostatek," nastínil vicepremiér.

Možnost uložit povinnost používat vyšší ochranu obličeje vláda zvažovala od minulého týdne. Nově uložila povinnost nosit respirátor v autoškolách, užívat by ho měli i lidé při nutné návštěvě, například blízkých.

"Od plánu zavést respirátory jsme neustoupili. Jejich nošení jsme doporučili a aktuálně řešíme, aby jich na trhu bylo dostatek a byly za rozumnou cenu. To znamená, že ministerstvo financí vede jednání s prodejci, aby se odpustilo DPH, což se promítne do finální ceny," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr Jan Hamáček s tím, že jde o vysoce efektivní ochranu.

"Opatření je pořád na stole, ale předtím, než se to dá udělat, je potřeba mít stoprocentní jistotu, že respirátorů bude dost a budou dostupné i pro lidi, kteří mají nižší příjmy," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu.

Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že respirátory chrání mnohem významněji než chirurgická či látková rouška. "Zavedení respirátorů je opatření, které vede k významnému omezení rizika vzdušného přenosu. Pokud nás rouška chrání z 80 procent, pak respirátor třídy FFP2 z 95 až 98 procent. Aplikace má velký význam zejména v MHD. V oblasti obchodů by měla být diskuse na téma náklady versus přínosy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Sousední Rakousko a Německo zavedlo povinné chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2 v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy kvůli obavě z nových mutací koronaviru, především z takzvané britské varianty.

Od 1. března bude kvůli vládnímu nařízení zakázané přejíždění mezi okresy. Vláda chce kvůl...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.