Reklama:

Narození miminka tajili přes týden. Lilii Khousnoutdinové a Karlu Janečekovi se narodil syn. Dostal české jméno

Lilia Khousnoutdinova a Karel Janeček
Lilia Khousnoutdinova a Karel Janeček
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Miliardář a mecenáš Karel Janeček (47) a jeho partnerka Lilia Khousnoutdinova (32) se stali opět pyšnými rodiči. Teď ale přiznali, že více než týden informaci tají. "Porod probíhal velice krásně. Asi tři dny měl takový pozvolný a velmi příjemný rozjezd, s občasnými stahy," popsala pro ŽivotvČesku.cz trojnásobná maminka s tím, že syn dostal jméno Karel George.

Reklama:

Popíšete, Lilio, jak narození syna probíhalo?

Reklama:

Porod probíhal velice krásně. Asi tři dny měl takový pozvolný a velmi příjemný rozjezd, s občasnými stahy. Nicméně závěrečná intenzivnější fáze, potom co začala odtékat voda, trvala opravdu jen velmi krátce. Stejně jako u dcery bych tipla její délku na maximálně dvě a půl hodiny. Pamatuji si, že ještě třeba hodinu a půl před narozením malého jsem odesílala nějaké inspirace ohledně výsadby levandule na zahradě. Celé to tedy bylo až překvapivě příjemné, přirozené a jednoduché.

Lišilo se narození syna od vašich dvou předešlých porodů?

Řekla bych, že byl velmi podobný tomu předchozímu s Isabelkou. Asi třídenní »příprava« a potom rychlé, krásné finále.

Kdo se porodu účastnil? Byly přítomné i děti?

U toho dlouhého porodního »rozjezdu« děti samozřejmě byly. Občas se ptaly, jak se mám, co se děje. Tak jsem jim říkala, že miminko už se chystá přijít na svět. Moc se obě těšily. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem porodila v noci, logicky vše zaspaly a bratříčka přivítaly až ráno. Bylo to velmi milé, přinesly dárky a malá neustále vedle miminka pokládala svou panenku a chtěla ji mít podobně zabalenou. Leo byl štěstím bez sebe. Neustále mi děkoval, že má konečně i malého bratříčka a jak je to úžasné. Oba miminko pusinkovali, chtěli chovat, což jsme samozřejmě museli trošku regulovat, vzhledem k tomu, že se opravdu čerstvě narodilo. Celé to bylo opravdu velmi krásné. Máme i takové milé fotky do rodinného alba, kde je nás na velké posteli pět, plus panenka a všichni se k miminku tulíme.

Tomu se dá rozumět. Jaké má chlapeček míry a jméno?

Jak jsem již avizovala, je to Karel. Velký je tak akorát, dnes má tři a půl kila. Od porodu přibral, ale zatím se nepronese.

Není tajemstvím, že sama porodům poměrně dost rozumíte. Radila jste ale porodní asistence, nebo jste jí plně důvěřovala?

Určitě plně důvěřuji své porodní asistentce a využívám její podpory. Zároveň ale zastávám názor, že ve finále vždycky rodí pouze daná žena. Ať už u sebe má porodní asistentku, dulu, manžela, lékaře, tak jakýkoli pokus předat jim část své zodpovědnosti, nebo pro někoho možná i tíhy, prostě nefunguje. Velmi důležitý je tedy právě okamžik, kdy si žena plně uvědomí, že i když má kolem sebe velkou podporu, nakonec si musí vzít sama zpět svou sílu a zodpovědnost za celý proces. Moje zkušenost je navíc taková, že čím méně přihlížejících, tím lépe. Během porodu jsem tedy u sebe měla jen porodní asistentku a upřímně, moc jsme spolu ani nekomunikovaly. Ono u porodu vlastně ani není moc co řešit. Občas jsme tedy prohodily jen pár vět ohledně toho, jak se cítím a co se děje. Těsně před narozením malého jsme pak otevřely dveře, protože jsme chtěly jít na procházku ven do přírody, odkud nádherně zurčel potok. Mám obrovskou radost, že syn přišel na svět doslova za hudebního doprovodu přírody.

Co se týká mých dosavadních profesních i osobních zkušeností, díky nim samozřejmě spoustu věcí během porodu sama poznám. Například konec první doby porodní a začátek druhé, chvíle, kdy tělo tlačí a můžu ho podpořit, nebo moment, kdy dítě rotuje hlavou skrze pánev; to všechno jsou věci, které jsem byla schopná díky svým znalostem i dosavadním dvou vlastním porodům poměrně efektivně mapovat sama. Pokud se bavíme o samovyšetření, neměla jsem tu potřebu, ani mě nevyšetřovala porodní asistentka. Dobrá porodní asistentka totiž dokáže poměrně dost přesně rozeznat, v jaké fázi porodu se žena nachází, aniž by ji musela »manuálně zkoumat«. To je, myslím, velmi důležité know-how, které komunitní porodní asistentky mají a předávají. Ono celkově není u porodu třeba nic moc aktivně řešit či vytvářet, pokud vše se vyvíjí dobře. Jen podporovat to, co se přirozeně v těle děje.

Vím, že často mluvíte o »hnízdění«. Co to přesně znamená?

Je to pojem, který se týká určitého přirozeného pudu, jenž zná snad většina žen, které kdy rodily. Toto období těsně před porodem se většinou projevuje tím, že žena uklízí domácnost, nebo ji dovybavuje, nakupuje nové kousky nábytku. Prostě se doslova, podobně jak to dělají zvířata, snaží pro svého příchozího potomka vytvořit krásné a útulné „hnízdo“.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: