Nárůsty nakažených jsou v tisících. Ministr Jan Hamáček promluvil o rizicích

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Foto: showpix.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2020

Počty pozitivních případů nákazy koronavirem se drží okolo tří tisíc v posledních dvou dnech. Přibývá klinických případů a začíná stoupat počet těžkých průběhů nemoci. Situace z epidemického pohledu je vážná. Minictr vnistra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz aktuální situaci.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno již 61.318 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v poslední době opakovaně překonávaly rekordy. Tento týden se nárůsty po většinu dní pohybovaly od zhruba 2300 po skoro 3000.

"Situace je nadále vážná, protože nám přibývá denně 2 až 3 tisíce pozitivně testovaných. Zatím se ale nepotvrzují nejhorší scénáře, protože křivka evidentně není exponenciální. Zatím to nevypadá, že by se nejčernější scénáře měly naplnit. To ale neznamená, že bych v ostražitosti měli polevit, protože i tato čísla jsou v porovnání s jarem obrovská. Znamená to, že každý den nám do nemocnic přicházejí noví lidé, a tlak na zdravotnictví je v tuto chvíli skutečně velký, to je riziko," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz první vicepremiér České republiky.

Výrazně roste také množství nakažených koronavirem, kteří zemřeli. Za září se počet úmrtí lidí s covidem-19 zvýšil o více než třetinu na 581. Od začátku září se počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, zvýšil zhruba čtyřnásobně na 740.

"Česko by zatím mělo stav, pokud jde o zdravotnictví zvládnout, protože nejde o exponenciální růst. Ale jde i o pohled na kapacity personálu, protože lůžka sice jsou, ale může nastat problém s personálem, pokud se nakazí, a to vidím jako poměrně rizikové," dodal ministr vnitra Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.