Náskok ANO je pryč. Piráti a STAN jsou Babišovi v patách. Prezident Zeman řekl, kdo sestaví po volbách vládu

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Hrad.cz

Pokud by se nyní konaly volby, zvítězilo by s malým náskokem hnutí ANO. V těsném závěsu by skončila koalice STAN a Pirátů. Alespoň to ukazuje volební model společnosti Median. Otázkou je, kdo bude po sněmovních volbách sestavovat vládu. "Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miloš Zeman (76).

Podle průzkumu společnosti Median by volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. V těsném závěsu je koalice Pirátů a STAN, která by měla 25 procent hlasů. Třetí místo by se ziskem 18,5 procent obsadila koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Strana přímé demokracie by se ziskem 9 procent obsadila 4. místo. Do Sněmovny by se podívali i komunisté a ČSSD, shodně mají 7 procent.

Hnutí premiéra Andreje Babiše (66) si udržuje voliče zejména mezi starší populací. U voličů nad 65 let si udržuje podporu kolem 45 procent. Na mladou generaci cílí koalice STAN a Pirátů, ve věkové skupině 18–24 let dosahuje podpora 60 procent, ve věku 25–34 je to potom 46 procent.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš (40) se opakovaně nechal slyšet, že je připraven vést zemi jako premiér. Jeho odhodlání ale brzdí prezident. "Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici," zopakoval pro ŽivotvČesku.cz prezident svůj požadavek.

Ivan Bartoš se chce s Milošem Zemanem sejít a promluvit si o tom, jak si prezident povolební jednání představuje. "Začátkem února, pokud to nebude v kolizi se setkáním prezidentů V4, mám schůzku s panem prezidentem, kde se i na téma povolební situace budeme bavit. Mediální vyjádření, či jejich interpretace tedy pro mě úplně nehrají roli. Pokud V4 bude, moje schůzka se uskuteční v druhé půlce února. Jsem takto domluven s kanceláří prezidenta," uvedl již dříve Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Češi by neměli počítat s rozvolňováním a spíše se připravit na to, že práce z domova bude ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.