Nastal den "D" pro starostu Novotného, který zlobí, ale maká

Pavel Novotný
Pavel Novotný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2024

Kromě volební »nevýhry« koalice Spolu, jejíž součástí ODS je, bude širší vedení vládních občanských demokratů v úterý řešit další působení starosty pražských Řeporyj Pavla Novotného ve straně. Výkonná rada se sejde vpodvečer ve Sněmovně. Sám komunální politik se jednání nejpravděpodobněji nezúčastní. Pro ŽivotvČesku.cz ale poskytl rozhovor, v němž přiznal, že jeho výrok v souvislosti se zdravotním stavem dcery hudebníka Felixe Slováčka je nepřijatelný.

Novotný rozhněval některé spolustraníky příspěvkem na sociální síti ohledně zdravotního stavu dcery hudebníka Felixe Slováčka Anny Julie Slováčkové. Umělkyně se dlouhodobě léčí s rakovinou.

Po kritice starosta příspěvek, který zveřejnil na sociální platformě X, smazal a omluvil se, část občanských demokratů však i tak volala po jeho odchodu ze strany. Novotný k tomu uvedl, že ohledně jeho dalšího setrvání v řadách ODS je na výkonné radě strany, aby posoudila, zda je to na vyloučení. Pokud jde o samotný výrok, omluvil se za něj.

"Bylo to zcela mimo přijatelnou mez. Byl to sice zkrat, ale tím to nelze omlouvat. Bylo to neomluvitelné. A bylo to z mé strany moc. Taky za to platím a ještě platit budu. A svědomí. Tam je to nejhorší. Čert vem politiku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politik, o němž se ví, že nepreferuje diplomatické fráze.

Předsednictvo ODS v čele s premiérem Petrem Fialou se usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS. Pravomoc vyloučit člena strany má výkonná rada. Ta může také vydat doporučení členovi ohledně dalšího chování či ho vyzvat k rezignaci.

Ohledně varianty, že se s ním ODS rozloučí, dále pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že pokud to do takové fáze dojde, přijme takové rozhodnutí, ne však s radostí. "Hrozné je, že to nedovedu sám složit. Na to mám tu stranu moc rád. Rozumím tomu, co se stane, a budu to akceptovat. Jen to je... složité. Jsem v ODS 23 let. Nikdy jsem nebyl tzv. nezávislý. Mám tady v Řeporyjích skvělou stranickou buňku. Musím se s tím nějak vypořádat. Mohu si za to sám," doplnil v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz Novotný, který je i přes svou »ostrou komunikaci na sociálních platformách« v Řeporyjích tamními hodnocen jako starosta, který maká.

Letos v únoru soud Novotnému uložil peněžitý trest za vyjádření na síti X, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Zveřejnil jej počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael. V době rozhodnutí soudu byl starosta v podmínce, a to za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Soud mu za to v lednu 2022 vyměřil tříměsíční trest s odkladem 30 měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.