Nastalo velké rozvolnění. Ministr Adam Vojtěch upřesnil, co se stane, když se opět začne šířit vir mezi lidmi

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2021

Od pondělí se v Česku dál zmírňují opatření proti šíření nemoci covid-19. Po rozhodnutí ministerstva zdravotnictví znovu otevřou po více než pěti měsících vnitřní prostory restaurací, zatím fungovaly jen jejich zahrádky. Provoz mohou obnovit také venkovní a vnitřní koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Kongresů a dalších hromadných akcí se může zúčastnit více lidí než dosud a navýšen byl i povolený počet lidí sportujících ve vnitřních prostorách. "Věřím, že k nějakému zhoršení vývoje epidemie nedojde. V případě, že by se tak stalo, tak bychom museli případně nějaká opatření zpřísnit," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Končí rovněž zákaz skupinových prohlídek památek nebo muzeí a mohou začít školy v přírodě. Ve většině případů se lidé dál ale musí prokazovat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19.

K náhlému a rychlému uvolnění protikoronavirových restrikcí u služeb přistoupilo ministerstvo v pátek v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), podle kterého je nelze uzavírat plošně. Původně vláda avizovala otevření vnitřních prostor restaurací a dalších služeb až od polovina června. Sám Adam Vojtěch na konci minulého týdne uvedl, že v rámci rozvolnění by osobně byl opatrnější.

"Byl bych opatrnější, kdyby nešlo o rozsudek Nejvyššího správního soudu. Ale věřím, že k nějakému zhoršení vývoje epidemie nedojde. V případě, že by se tak stalo, tak bychom museli případně nějaká opatření zpřísnit. To uvidíme podle epidemiologického vývoje, řekněme během 14 dnů, protože pokud ani toto rozvolnění, velmi výrazné, nezpůsobí nějaké vzedmutí šíření viru, troufám si tvrdit, že by nám už nic zásadního nemělo hrozit. Samozřejmě bude záležet na vývoji situace do budoucnosti, tím mám na mysli mutace, ale musíme testovat a sekvenovat, což můj plán jako ministra zdravotnictví je," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který dokázal se svým týmem epidemiologů velmi dobře potlačit první vlnu epidemie nového typu koronaviru.

Restaurace, hospody či bary byly kvůli pandemii koronaviru zavřeny třikrát, loni od března do května, od října do prosince a poté od 18. prosince. Od pondělí 17. května mohly otevřít restaurační zahrádky, nyní se k nim přidají vnitřní prostory stravovacích zařízení. Hostů ale může být jen tolik, kolik je míst k sezení. U stolu pak mohou sedět maximálně čtyři lidé a nutné je dodržování rozestupů nebo zakrytí úst a nosu mimo konzumaci. V podnicích zároveň není povolena živá hudba a tanec, což platí i pro otevřené hudební, herní, taneční či společenské kluby a diskotéky. Restaurace jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) současně jediná zařízení, kde hosté mohou předložit samotest na koronavirus. Ve všech ostatních platí jen test z oficiálního odběrového centra. Vedle toho se lidé mohou prokázat potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19.

Stejným způsobem musí lidé doložit bezinfekčnost při vstupu do otevřených bazénů, do sauny nebo wellness. V bazénech a na koupalištích pak platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti, kapacita dalších zmíněných provozů může být naplněna na maximálně 30 procent.

Obdobnými pravidly vláda podmínila i možnost obnovení provozu heren a kasin. Počet návštěvníků je omezen na jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy a dodržováním aspoň dvoumetrových rozestupů. V objektech je také nutná ochrana úst a nosu a lidé musí prokázat svou bezinfekčnost.

"Nesporně tu určité riziko je, byť stále postupujeme výrazně v rámci vakcinace a dosáhlo se kýženého cíle, že budeme očkovat 100 tisíc lidí denně. Očkování jde velmi dopředu, což nám dává jistou naději, že by situace nemusela být špatná," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Ode dneška se mohou také konat školy v přírodě, které se loni na jaře kvůli koronaviru uskutečnit nemohly. I v tomto případě je podmínkou pro účast na nich předložení testu na koronavirus.

Již minulé pondělí vláda rozhodla o tom, že se ode dneška mohou konat v muzeích, galeriích a v památkách skupinové prohlídky pro maximálně deset lidí. Pokud účastníci prokážou bezinfekčnost, může se jedné prohlídky zúčastnit až 30 lidí. Dosud byly možné jen individuální prohlídky. Společně při účasti 30 lidí mohou opět zpívat i pěvecké sbory. I pro jejich členy ale platí podmínka rozestupů, bezinfekčnosti a zakrytí dýchacích cest v době, kdy nezpívají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.