Nástupce Miloše Zemana v roli hlavy státu? Setkávám se často s dotazem, zda budu kandidovat na post prezidenta, říká Jiří Kajínek

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 17. 8. 2022

Českou republiku čeká třetí přímá volba prezidenta na začátku roku 2023. Je ale zřejmé, že určité boje probíhají už teď. Jako největší favorité se zmiňují expremiér Andrej Babiš (67) a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel (60), kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili. V současnosti je ve hře také »těžká váha« Josef Středula (54), kterého do boje o Hrad nedávno »popostrčil« současný prezident Miloš Zeman (77). Jenže klidně by se mezi kandidáty mohl dostat ještě jeden černý kůň. "Setkávám se často s dotazem, zda budu kandidovat na post prezidenta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Zájem o účast ve volbách má přes 20 uchazečů, někteří ale kandidaturu zatím nepotvrdili.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50.000 občanů. Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem příštího roku, znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.

"Pravda je taková, že kdo by se mi jako prezident líbil, je nepodstatné. Ale co je zajímavé, že kam přijdu, tak se mě lidé často ptají, zda budu kandidovat. Odpovídám jim, že jsem soudný, že mě se to netýká. Ale musím uznat, že když jsem to slyšel poprvé, tak mě to pobavilo," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v roce 2017 byl na základě prezidentské milosti propuštěn z vězení, kde si odpykával doživotní trest.

Zájem o kandidaturu na prezidenta potvrdil například někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, byť ji chce oficiálně ohlásit až v srpnu. Spolu s bývalým premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem, který však kandidaturu nepotvrdil, patří podle průzkumů i sázkových kurzů mezi hlavní favority volby hlavy státu. Ve volebních průzkumech se na dalších místech pohybují odborový předák Josef Středula, senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Kandidovat chce například také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podnikatel Tomáš Březina či podnikatel a matematik Karel Janeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.