Reklama:

Nástupu vlny indické mutace lze předejít, říká Jaroslav Flegr. Vysvětlil, jak se to dá udělat

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2021

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční číslo, ale epidemie nezatíží nemocnice. Pak je možné vývoj udržet měkkými opatřeními. Taková predikce přišla minulý týden z úst epidemiologa Rastislava Maďara (48). Souhlasí s ní i evoluční biolog Jaroslav Flegr (63), který je názoru, že vzedmutím podzimní vlny epidemie se dá zabránit. "Záleží na proočkovanosti populace. Právě procento proočkovaných lidí rozhodne o tom, jak dlouho budeme moci na podzim fungovat normálně," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle Maďara je málo pravděpodobný scénář, že nastane útlum epidemie. "Tomu nevěřím, tak naivní nemůžeme být," řekl. Další možností je, že infekce bude postihovat lokální ohniska a kolektivy neočkovaných. Za předpokladu dobré proočkovanosti se ale nebude šířit plošně.

Za poměrně pravděpodobný označil Maďar scénář, že na podzim se zhorší epidemická situace a bude stoupat reprodukční číslo. To udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Nyní je dlouhodobě pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie klesá. 

Reklama:

"Čím více budeme populace proočkovaná, tím později další vlna přijde. Je dobře, že vývoj současný epidemie je příznivý. Domnívám se, že se rozšíří indická mutace zvaná »delta«, která je rezistentnější na vakcíny a otázkou je, zda se neobjeví jiná varianta viru, která bude ještě infekčnější. Čím infekčnější tu budeme mít variantu viru, tím vyšší procento proočkovanosti či promořenosti budeme potřebovat, abychom udrželi epidemii pod kontrolou. Z dostupných dat vyplývá, že v případě delta mutace bude nutné mít v zimě proočkováno přes 90% populace. Jsem si téměř jist, že odpůrci očkování už nyní radostně chystají na zimu další, dlouhý a tentokrát už fakt úplně zbytečný, locdown," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr svůj pohled na vývoj epidemie pro podzim, tedy období, kdy se nejvíce v populaci objevují respirační viry.

Nejhorší variantou by bylo to, že bude stoupat epidemie a zároveň se to projeví v nemocnicích. Podle Maďara je rizikem, že část nejstarší populace stále není očkována. Potřeba je podle něj přesvědčit i mladší lidi, kteří nevnímají covid-19 jako riziko, aby se očkovat nechali. Podle Maďara například ve Velké Británii klesá průměrný věk hospitalizovaných, v nemocnicích končí kvůli covidu i děti.

Za další riziko označil Maďar variantu delta, která je známá jako indická. "Od momentu importu do země (…) má tendenci za měsíc až dva vytlačit britskou variantu," konstatoval. Před touto mutací jsou navíc podle něj chráněni jen lidé, kteří dostali obě dávky očkování.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: