NATO nám dává sebevědomí. Politici musí vystřízlivět, analyzuje ruský útok na sklad Petr Pavel

Generál ve výslužbě Petr Pavel
Generál ve výslužbě Petr Pavel
Foto: Profimedia.cz

Bývalý předseda vojenského výboru NATO a muž, který se zřejmě bude ucházet o prezidentský post - generál Petr Pavel (59) je přesvědčený, že ministr vnitra (a dočasný ministr zahraničí) Jan Hamáček (42) měl informace o útoku na vrbětický muniční sklad včas, přesto plánoval cestu do Moskvy. Generál ve výslužbě pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že Česká republika při sporu s Ruskem musí vycházet z toho, že jsme členy NATO. "To, co se stalo, by mělo sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků i občanů," uvedl Petr Pavel pro ŽivotvČesku.cz.

Byl jste předsedou vojenského výboru NATO. Jak bude Severoatlantická aliance reagovat na události kolem vrbětického skladu, kde agenti Ruska způsobili rozsáhlé škody?

Oficiální reakci nechci předjímat. Je ale zřejmé, že už díky samotnému členství v NATO může být naše reakce sebevědomá a suverénní. Právě teď se můžeme v krocích, které jsou v mezinárodní diplomacii mimořádně složité, o spojence naplno opřít. Využijme toho. A mysleme na to i ve chvílích, kdy bude mezinárodní solidarita a spolupráce očekávána od nás.

Jakým směrem se nyní vztahy s Ruskem budou vyvíjet?

Mluvit s Ruskem je mimořádně důležité. Neméně důležité je ale vstupovat do dialogu s ním jako sebevědomá země. Viděli jsme jen špičku ledovce a potřebujeme mnohem důsledněji než dosud pracovat na rozkrývání sítí ruského vlivu u nás.

Je v tuto chvíli ohrožena bezpečnost občanů České republiky? Hrozí nějaká další akce ze strany Ruska?

Nepochybuji, že jedním z dalších ruských cílů teď bude znejistit a znevěrohodnit všechno, co se děje kolem nás. Pak se zde snadno rozsévají dezinformace a emoce, a z těch se potom velmi snadno získává vliv. Proto je mimořádně důležité srozumitelně říkat veřejnosti, co se vlastně stalo a děje. Politici musí jasně vysvětlovat, jak se zjištěním české úřady pracovaly. Kdo měl dostatek informací a jak s nimi v posledních týdnech nakládal. Lidé musí slyšet jasnou a srozumitelnou odpověď. Jen tak zůstane co nejméně prostoru pro dezinformace a spekulace.

Vím, že nejste politolog, ale politickou dráhu začínáte budovat. Jak události kolem vrbětického skladu ovlivní domácí politickou scénu?

To, co se stalo, by mělo sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků i občanů. Na prvním místě teď musí být naše vlastní zájmy. Pro politiky vidím jasné úkoly – tedy v první řadě vysvětlit, jak se zjištěním české úřady naložily. Pak je důležité veřejnosti sdělit, co se vlastně přesně stalo.

Problémy ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) se stupňují každým dnem. Premiér An...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.