Návrat Adama Vojtěcha má podle Víta Rakušana dvě roviny. Babiš si tím vytvořil klid, myslí si

Profimedia
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 27. 5. 2021

V úterý na post ministra zdravotnictví rezignoval Petr Arenberger (62) a na pozici se ve středu oficiálně vrátil Adam Vojtěch (34). Premiér Andrej Babiš (66) na tiskové konferenci po jmenování uvedl, že důvodem oslovení Vojtěcha bylo, že média už ho mají prolustrovaného. "Šlo především o vytvoření klidu o premiéra Babiše, protože on s panem Vojtěchem prostě umí pracovat ve všech smyslech tohoto výroku," okomentoval návrat staronového ministra zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí STAN Vít Rakušan (42).

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval staronovým ministrem zdravotnictví Adama Vojtěcha. Stalo se tak po úterní rezignaci Petra Arenbergera, který na postu setrval necelé dva měsíce. V posledních dnech čelil kritice za to, jak informoval o svém majetku. Vojtěch se ministrem zdravotnictví stal v prosinci 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě, stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu. Na funkci rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení úřadu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo.

"Návrat Adama Vojtěcha má dvě roviny. První je ta, že se jednoznačně ukazuje, že Andrej Babiš už nemá kam sáhnout a nikdo do této vlády chaosu a ignoranství už v této chvíli vstoupit nechce. To je výsledek jeho dlouhodobě nekvalitní personální politiky a vůbec toho, jak vládu a naší zemi řídí. Zadruhé pan ministr Vojtěch třeba neodváděl tak špatnou práci v mimokrizové době, ale v době krize ve dvou věcech zásadně selhal," okomentoval příchod staronového ministra zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan.

"Adam Vojtěch zaprvé provedl neprůhledný nákup pomůcek v době pandemie na ministerstvu zdravotnictví mnohem dráž, než je nakupovalo například ministerstvo vnitra. Druhé zásadní selhání je, že nebyl schopen prosadit zcela správný odborný názor, že bychom se měli připravovat na podzimní vlnu pandemie, podlehl nátlaku premiéra, který tak před volbami do krajů a senátu nechtěl činit. Ukázalo se, že v konfrontaci s premiérem a jeho PR politikou je prostě slabým ministrem. Tady mám obavu, že v tom se nelze poučit, že je to charakterová a osobnostní danost. Mám strach, že to může být výrazným limitem i jeho nového působení na ministerstvu," vysvětlil Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz své obavy.

Podle premiéra se Petr Arenberger rozhodl podat rezignaci kvůli tlaku na svou rodinu. Řekl, že končící ministr podcenil, že na úrovni ministra musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější. Arenberger za své jediné pochybení považuje nesprávně vyplněné majetkové přiznání. Kritika ze strany veřejnosti byla hlasitá a jmenování Adama Vojtěcha mohlo situaci uklidnit. Podle Víta Rakušana ale slouží ke klidu především právě premiéra.

"Šlo především o vytvoření klidu premiéra Babiše, protože on s panem Vojtěchem prostě umí pracovat ve všech smyslech tohoto výroku. Výhodou Adama Vojtěcha samozřejmě může být znalost toho prostředí jako takového, nemusí se dlouho zorientovávat. Na druhou stranu si myslím, že od něj nelze očekávat nějakou změnu stylu práce a já bych ji od něj určitě očekával, protože jeho působení v létě dobré nebylo," doplnil pro ŽivotvČesku.cz poslanec.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu