Návrat dětí do škol a nové restrikce. Pro pedagogy je vhodná AstraZeneca, dejme jim vakcínu, říká odborník

Ilustrační snímek - Základní škola
Ilustrační snímek – Základní škola
Foto: Se svolením ZŠ Propojení
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2021

Vláda dál počítá s tím, že děti by se do školy začaly vracet od 1. března. "Je to naší prioritou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42). Vše bude záležet na dostupnosti antigenních testů. Někteří odborníci se domnívají, že cesta k obnově školství by mohla vést přes očkování učitelů. "Proč vakcínu AstraZeneca nedají mladším lidem? Byla by vhodná pro pedagogy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař Radek Mounajjed (49).

Vláda České republiky dál počítá s částečným návratem dětí do škol od 1. března. Podmínkou je ale distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček je zdrženlivější. Nechce dát přesný termín, kdy se děti do školy vrátí. Hamáček ale uvedl, že otevření škol má vyšší prioritu než otevření obchodů. "Vláda si stanovila priority a prioritou je, aby se děti vrátily do škol. Nyní se to komplikuje kvůli tendru, ale je to stále priorita. Byla shoda na vládě, že školy otevřeme dříve než obchody," uvedl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz. Vláda by měla o otevření škol znovu jednat ve středu.

Mezi ministry panuje shoda, že děti se do škol vrátí pomocí antigenních testů. Podle některých odborníků by ale cesta k otevření škol mohla vést přes očkování učitelů.

"Iniciativa Lékaři pomáhají Česku posílala dopis na ministerstvo zdravotnictví, že nechápeme, proč vakcíny AstraZeneca nejsou proočkovány. Že by bylo dobré je použít k očkování učitelů. To je priorita. AstraZeneca je podle státní strategie určena pro občany 80 let a více. Podle studie ale víme, že jak stoupá věk pacienta, tak klesá účinnost této vakcíny. Nad 65 let klesá účinnost velmi významně. To je studie Evropské agentury pro léčivé přípravky. AstraZeneca je velmi kvalitní vakcína, ale u mladších lidí. Psali jsme tedy na ministerstvo, proč tuto vakcínu nedají mladším lidem, že by bylo vhodné začít s pedagogy. Dohodli jsme se s gymnáziem v Hradci Králové, že to otestujeme, ale z ministerstva jsme odpověď nedostali," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hlavní koordinátor iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed.

V souvislosti s tzv. britskou mutací koronaviru, která se šíří Českou republikou, došlo ke zpřísnění ochrany dýchacích cest. Ministr zdravotnictví Jan Blatný původně avizoval, že lidé budou muset respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou nosit na frekventovaných místech už od půlnoci z pondělí na úterý. Nakonec bylo zpřísnění posunuto na noc ze středy na čtvrtek.

Od čtvrtka bude povinnost nosit respirátory či dvě roušky najednou platit v obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách či v prostředcích hromadné dopravy, ve zdravotnických ambulancích nebo pro zaměstance v pobytových zařízeních sociálních služeb. Kvalitnější ochrana dýchacích cest bude vyžadována také v autech, s výjimkou pro členy jedné domácnosti.

Také další výjimky budou podobné jako dosud, tedy pro ústavní činitele, řidiče veřejné dopravy, účastníky soudů, snoubence při svatebním obřadu, herce a tanečníky, moderátory, sportovce nebo při práci v zátěži teplem. Pro děti do 15 let stačí od čtvrtka chirurgické roušky, podomácku vyrobené látkové roušky ale nejsou možné. Respirátory pro tyto děti nejsou povinné, protože na jejich obličeje nejsou k dispozici.

Doma vyrobenou látkovou roušku lze nosit ještě do konce února v ostatních vnitřních prostorech budov mimo bydliště či ubytování a venku blíže než dva metry k lidem mimo vlastní domácnost. Od března bude i tam povinná nejméně zdravotnická obličejová maska.

V Česku se už téměř dva měsíce proti covidu očkuje, podle kritiků vlády ale zdaleka ne tak rychle, jak by bylo možné. Tento týden dorazí do Česka dalších 196.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, příští týden o 20.000 méně. Do tří nejpostiženějších krajů, Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského, půjde navíc 3510 dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech.

Zdravotníci v zemi dosud aplikovali více než 545.000 dávek, k ochraně před covidem-19 jsou třeba dvě dávky, které dosud dostalo na 207.000 lidí. Ti by podle nových pravidel od března nemuseli po kontaktu s nakaženým do povinné karantény.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.