Návrat dětí do škol během covidu: Jestli chtějí přiživit epidemii, je to nejlepší způsob, říká Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Archiv Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2020

V současné době propuknutí druhé vlny epidemie koronaviru je hodně řešeným tématem také návrat žáků a studentů do školních lavic a znovuzahájení vyučování na školách. Premiér Babiš má vizi, že k tomu dojde již v příštím týdnu, ale to považuje za vysoce rizikové evoluční biolog a vědec Jaroslav Flegr (62), který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, proč s tímto plánem nesouhlasí a kdy by mělo správně dojít k tak zásadnímu uvolňování dosavadních vládních opatření.

Děti a jejich školní docházka je aktuálně velmi diskutované téma z mnoha důvodů. Výuka probíhající formou online hodin někteří považují za nedostatečnou a podle jejich názoru nenahrazuje plnohodnotně hodiny ve škole. Začínají se ozývat také vyčerpaní rodiče, kteří musí vzdělávání a přípravě svých dětí věnovat mnohonásobně více času než obvykle a v kombinaci s prací, standardní péčí o rodinu a vlastním osobním životem to pak nemají lehké.

Premiér Andrej Babiš (66) se vyjádřil, že by k návratu dětí do škol, konkrétně 1. a 2. tříd, mohlo dojít už příští středu 18. listopadu, den po státním svátku. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že jeho osobní odhad a predikce je tehdy, až počty nakažených klesnou na 2000, maximálně 3000 za den. "Návrat prvňáků a druháků do lavic je naprostá priorita. Pokud se něco bude rozvolňovat, tak by to měl být návrat prvňáků a druháků, řekl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz. S nástupem dětí do škol a uvolněním vládních opatření nesouhlasí vědec a evoluční biolog Jaroslav Flegr, který v tom vidí značné riziko a nebezpečí.

"Jestli tím chtějí přiživit epidemii, tak je to samozřejmě ten nejlepší způsob. Pokud chtějí uvolnit kapacity v domovech seniorů, výhledově, snížit počty pacientů s chorobami srdce, nadváhou, cukrovkou a poruchami imunity, tak toho určitě tímhle způsobem dosáhnou v současné době nejlépe," vyjádřil se Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

"Jsem pro to, aby se děti na prvních stupních poslaly do školy v první fázi uvolňování opatření. Jako první, co by se mělo udělat, jsou právě ty první stupně. Ale čas na to 18. listopadu ještě nebude. Podle kalendáře se nedá říct doba, kdy by to mělo být správné, ale v podstatě je to tehdy, až bude hygiena schopná trasovat lidi. Musí také říct, kolik je schopná trasovat lidí. Naposled jsem slyšel, že 800, což bylo ale samozřejmě v září a od té doby doufám, že to posílili. Očekával bych, že tak 2000 nakažených denně, ale to nevím, musí to říct především sama hygiena," řekl známý vědec a biolog pro ŽivotvČesku.cz.

"Nemůže se to uvolnit dřív, než hygiena prohlásí, že už ty lidi dokáže trasovat. Přičemž se to nesmí udělat, jak se to zřejmě udělalo, že se vůbec netrasují děti. Takže to vypadalo, že se děti ve školách nenakažují, ale bylo to tím, že doktoři prakticky nesměli děti posílat na testování. Nesmí se to udělat takovými technickými triky," dodal Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.