Návrat dětí do škol bude provázen třemi vlnami testování, říká Adam Vojtěch. Odmítnutí testu je zatím s otazníkem

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2021

Žáci základních a středních škol se na začátku září třikrát preventivně otestují na covid-19. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září. Půjde o antigenní testování. Zatím ale neexistuje odpověď na to, když rodič odmítne, aby jeho dítě bylo otestováno. "To ještě budeme řešit v rámci mimořádného opatření, které budeme definovat v srpnu i podle dané epidemiologické situace," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Termíny testování jsou: 1. 9., pro prvňáčky 2. 9., a dále 6. a 9. 9. Následně se bude testování vyhodnocovat. Hlavním cílem testování ve školách má být podle Vojtěcha zajištění bezpečného poprázdninového návratu žáků k prezenčnímu vzdělávání a minimalizace rizika přenosu covidu-19.

"Povinnost nechat se testovat bude, ona bude vlastně stejná jako v ukončeném školním roku. To znamená, bude existovat mimořádné nařízení ministerstva zdravotnictví, které bude spočívat v tom nechat se otestovat. Aby to mělo smysl, tak je nutné, aby ten test v rámci školy proveden byl. Nebude se to vztahovat na děti, které budou plně naočkovány, ale jinak bude nutné, aby testování proběhlo v zájmu toho, aby školy mohly fungovat. Nikdo nechce, a tím spíše já, aby se školy jakkoliv omezovaly či zavíraly," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Vojtěch původně mluvil o tom, že by chtěl pro testování ve školách v září využít metodu PCR, pro její použití ale není dostatečná kapacita laboratoří. Pokud by se některé školy rozhodly zajistit si testování metodou PCR samy, mohlo by se jim podle doporučení ministerstva školství v září za jeden PCR test proplatit zpětně 200 korun.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá vyřešeno otázku, jaký postup bude následovat v případě, že rodič odmítne, aby jeho dítě bylo otestováno. "To ještě budeme řešit v rámci mimořádného opatření, které budeme definovat v srpnu i podle dané epidemiologické situace. Jak to přesně bude, v tuto chvíli neupřesním. Ale bude to nastaveno mimořádným opatřením, tedy nebude to nastaveno na dobrovolnosti, ale zkrátka to testování bude muset proběhnout, pokud dítě nebude plně očkované. Pokud by to bylo čistě na bázi dobrovolnosti, tak efekt by byl minimální. A znovu opakuji, bavíme se o testování ve třech vlnách v září, pokud situace bude taková, že nebudou žádné záchyty, tak můžeme testování opustit. Není to tak, že bychom chtěli testovat celý rok, ale jen v září. Pokud jde o přesné podmínky, tak ty ale budeme řešit až v srpnu," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.