Návrat dětí do škol jako riziko posílení epidemie. Roman Prymula popsal, jaký by měl být postup

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 4. 2021

V případě, že lidé o Velikonocích nebudou respektovat protiepidemická opatření, existuje podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) riziko, že se školy otevřou 12. dubna jen na týden - tedy do doby, než se epidemie covidu-19 zase zhorší. Uvedl to ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) právě návrat děti do lavic je rizikem, které opět může změnit vývoj epidemie. "Riziko se stávajícími vysokými čísly tu stále je," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Pozornost v souvislosti s porušováním protiepidemických opatření budila v předchozích dnech hlavně pražská podskalská náplavka, kde ve večerních hodinách musela lidi vyhánět i policie. Podobně zasahovali policisté i jinde v Praze.

Navíc hrozbou, která může opět dostat epidemii mimo kontrolu, jsou Velikonoce, u kterých se očekává, že během nich někteří lidé respektovat stávající přísná opatření nebudou. A to zejména pokud bude příznivé počasí. I to je důvod, proč prioritní návrat dětí do škol je podle slov Blatného v ohrožení. Navíc podle epidemiologa Romana Prymuly návrat žáků do tříd sám o sobě představuje určité riziko.

"Riziko se stávajícími vysokými čísly tu stále je, proto by proces návratu měl být řízený a kontrolovaný testy. Nejprve by se měli vrátit žáci MŠ a nejmladší ročníky," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, jak by mělo zavedení prezenční výuky podle něj probíhat.

Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat nejdříve od 12. dubna za podmínky pravidelného testování žáků a přísných hygienických pravidel. Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese a ostatní se učí na dálku.

Podle plánu ministerstva školství se v první fázi po návratu žáků do škol budou střídat třídy prvního stupně v prezenční a distanční výuce. Speciální školy a malotřídky do 75 žáků budou mít prezenční výuku. Ve středních a vyšších odborných školách se obnoví praktická výuka, na vysokých školách praktická výuka závěrečných ročníků. Pro závěrečné ročníky základních a středních škol budou dobrovolné skupinové konzultace, v základních uměleckých školách individuální výuka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.