Návrat dětí do škol může přinést stres a úzkost, vysvětlil psychiatr Jan Cimický. Poradil, jak děti zbavit obav

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Už ve středu 1. září se žáci základních a středních škol vrací zpátky do školních lavic. Pro některé to znamená po neobvyklém průběhu minulého školního roku radost, že zase budou v kolektivu spolužáků, pro jiné to představuje úzkost a stres. "U starších dětí je to podobné, jako když se člověk vrátí z dovolené zpátky do práce. Pak cítí třeba v menší míře určitou úzkost z toho, co je čeká. Dětem se musí zdůrazňovat pozitivní věci spojené se školou - poznají nové kamarády, dozví se nové informace, budou si v kolektivu povídat a bude se pro ně v některých ohledech otvírat nový svět," objasnil renomovaný psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Letní prázdniny utekly jako voda a první školní den už je opravdu za dveřmi. Minulý školní rok 2020/2021 byl zasažen epidemií koronaviru, vyučování proto nemohlo probíhat za normálních okolností a děti byly většinu času závislé na výuce z domova a také pomoci ze strany rodičů. Nyní se právě jim hodně uleví, protože se hlavní díl práce přemístí zpátky na učitele a obecně školu.

"Rodiče, kteří mají už starší děti, tak to vnímají jako ulehčení – že bude o děti zase na chvíli postaráno. Nebudou je muset tak moc řešit. Děti, které ještě neví, o co jde – tedy prvňáčci, to prožívají vždycky jako něco nového. Je to spojeno s určitou úzkostí i očekáváním a nejistotou, která pomine v okamžiku, kdy se dostanou do školy a s tím prostředím se seznámí. V zásadě je to podobné – u starších dětí to je, jako když se člověk vrátí z dovolené zpátky do práce. Pak cítí třeba v menší míře určitou úzkost z toho, co je čeká, jaké budou změny a co se bude dít. Kvalitativně je to trošku jiné, avšak na podobné bázi," vysvětlil Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že existují metody, jak zmírnit nepříjemné projevy spojené s návratem do školních lavic.

"Jde o jednoduchou psychoterapii – dětem se musí zdůrazňovat pozitivní věci spojené se školou. Třeba, že poznají nové kamarády, dozví se nějaké nové informace, budou si v kolektivu povídat a bude se pro ně v některých ohledech otevírat nový svět. Je třeba v nich probouzet zájem, zvědavost a poukazovat na klady nové situace," dodal zkušený psychiatr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.