Návrat epidemiologa Rastislava Maďara: Muž, který pomáhá Adamu Vojtěchovi s covidem a rozvolňováním

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2021

Po návratu staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) se do popředí dostávají názory epidemiologa Rastislava Maďara (48), který v první vlně epidemie působil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. V současnosti se zkušený epidemiolog opět stal neoficiálním »poradcem« šéfa rezortu zdravotnictví. "Pan docent Maďar je člověk, se kterým konzultuji opatření a celou situaci ohledně covidu," přiznal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil v loňském srpnu jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v České republice postupně vracely do běžného režimu po uzavření škol, většiny obchodů a dalších opatřeních.

Maďar měl ale výhrady vůči opatřením, o kterých v srpnu rozhodla Rada vlády pro zdravotní rizika. Jejím členem epidemiolog nebyl. Konkrétně dle svých slov upozornil ministra zdravotnictví, že roušky ve společných prostorách škol jsou v rozporu s odborným stanoviskem pracovní skupiny.

Tehdy za jeho koncem stály politické tlaky. "On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání. Tím to pro mě jako odborného poradce skončilo. Tedy až do momentu, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já. Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám," uvedl tehdy důvod svého konce Maďar.

Roušky se měly začít nosit v hromadné dopravě, obchodech, školách a na hromadných akcích od 1. září. Po dvou dnech od oznámení ale Vojtěch povinnost zmírnil a školy a obchody z ní zmizely. Později ale po jednání s premiérem Andrejem Babišem (66) ohlásil, že povinnost nebude platit pro školy, obchody, restaurace a služby. O měsíc později rezignoval na svůj post i Adam Vojtěch.

V současnosti se cesty obou mužů, kteří dokázali efektivně uplatňovat opatření během první vlny epidemie, opět setkaly. "S panem docentem Maďarem jsme v komunikaci. Myslím si, že je to o tom, že skupina MeSES funguje dnes mimo strukturu ministerstva, ale jsme domluveni, že určitě budeme v kontaktu. Já ho i zvu na některá jednání, na kterých byl účasten. Já s ním chci komunikovat podobně, jako chci komunikovat s panem doktorem Smejkalem, ale není to o tom, že by se skupina MeSES vracela na ministerstvo, ale spíše o komunikace na externí bázi. Pan docent Maďar je člověk, se kterým konzultuji opatření a celou situaci ohledně covidu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojětch.

Skupina MeSES vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Svá stanoviska také zveřejňovala na webu. Kromě epidemiologů zahrnovala odborníky na ekonomii, sociologii či právo.

V květnu, za působení ministra Petra Arenbergera (62), s ní ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci. Podle zástupců skupiny bylo rozhodnutí ministerstva překvapivé, úřad jim žádné podrobnosti nesdělil. Následně to zdůvodnil zlepšením epidemiologické situace. Paradoxem na věci byla skutečnost, že krátce před ukončením spolupráce vzbudil pozornost rozhovor Smejkala pro server Novinky, v kterém řekl, že stát nezvládl kritickou část epidemie a že je z politiků a jejich přístupu v době pandemie dost roztrpčený.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.