Návrat Jana Hamáčka před volbami: Sociální demokracie s ním udělala chybu, říká Robert Šlachta. Popsal jakou

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží a politici se snaží na maximum zaujmout v posledních týdnech potenciální voliče. Tlak se stupňuje a lídři politických stran a hnutí jsou každodenní součástí televizního vysílání a debat. Ministr vnitra Jan Hamáček (42) se držel po vrbětickém skandálu v ústraní, ale teď se musel vrátit, protože jeho strana míří do podzimních voleb. Průzkumy ale ukazují, že moc šancí nemá. Podle bývalého šéfa ÚOOZ a předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty (50) udělali sociální demokraté zásadní chybu. "Jsem názoru, že pro sociální demokracii bylo neštěstí, když ho v březnu zvolila na sněmu do funkce předsedy strany ČSSD. Nevím, s čím by museli přijít, aby jim to zafungovalo," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Do podzimních voleb zbývá už jen měsíc a půl, kdy se bude rozhodovat o tom, kdo zasedne v křeslech Poslanecké sněmovny a bude další roky rozhodovat o osudech občanů Česka. Do chvíle, kdy se probudila kauza výbuchu vrbětického muničního skladu v polovině dubna, byl sledovanou mediální osobností politické scény právě Jan Hamáček. To se změnilo s jeho plánovanou cestou do Ruska, kdy údajně měl vyměnit miliony vakcín Sputnik za utajení Vrbětic. Sám následně uvedl, že šlo o zastírací manévr.

"Jan Hamáček teď vylezl jen kvůli kampani, stáhl se hlavně po tom problému s Vrběticemi a jeho cestě do Ruska. Ale to neudělal jenom výbuch vrbětického muničního skladu, ale celé řízení ministerstva vnitra. Když se podíváte na jeho čtyři roky ve funkci, je vidět, že vnitro vůbec nefunguje. S policejním prezidentem naslibovali, jaké budou změny k lepšímu - udělají reorganizaci, sníží byrokracii, dostane se na reorganizaci toho útvaru… Neudělali vůbec nic, nikam to nedotáhli," řekl Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidé si teď ministra vnitra Jana Hamáčka vůbec nevšímají.

"Když jsem vstupoval do politiky, říkali mi, že nejhorší je právě skutečnost, když se o člověka nikdo nezajímá. Můžete mluvit a nikdo nic nenapíše, nikdo si toho nevšímá. Jsem názoru, že pro sociální demokracii bylo neštěstí, když ho v březnu zvolila na sněmu do funkce předsedy strany ČSSD. Nevím, s čím by museli přijít, aby jim to zafungovalo. Snad jedině, pokud by přinesli nějaké nové téma, které tady ještě není. Ale podle mě už je všechno rozebrané," dodal předseda hnutí Přísaha a bývalý šéf ÚOOZ pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.