Návrat mrazů a náledí je tady. Meteoroložka popsala, kolik napadne sněhu a kde ho bude nejvíce

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2021

Za pár dní nás čeká astronomické jaro, ale z hlediska počasí to tak rozhodně nevypadá. Po větrném víkendu, kdy nárazy větru dosahovaly až 90 km/h a záchranné složky řešily komplikace a škody způsobené silným vichrem, přijde zima v pravém slova smyslu. "Do pátku by mělo v horských oblastech napadnout až 40 centimetrů sněhu, na vrcholcích Krkonoš až přes půl metru," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Kdo už se těšil na jarní teplé počasí a sluníčko, musí být trpělivý a ještě si počkat. V sobotu 20. března sice začíná astronomické jaro, ale počasí na území Česka tomu odpovídat rozhodně nebude.

"Vrací se k nám zima a to v plné síle. Dnes k nám proudí od severozápadu studený a vlhký vzduch, zítra se bude měnit na severní a v druhé polovině týdne dokonce na severovýchodní. Bude se vytvářet četná oblačnost, ze které budou vypadávat poměrně intenzivní srážky. Do pátku by mělo v horských oblastech napadnout až 40 centimetrů sněhu, na vrcholcích Krkonoš až přes půl metru. V nížinách to budou přechodně srážky sněhové, zejména v nočních hodinách. Během dne potom smíšené," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že počasí bude mít následující dny ještě zimní charakter.

"Čerstvý vítr bude foukat už jenom zítra, v nížinách bychom měli být v nárazech na 55km/h, na horách pak na 70 km/h. V horských oblastech se mohou vytvářet i sněhové jazyky," upřesnila meteoroložka k počasí, které nás čeká do konce týdne.

Aktuální je i riziko výskytu nebezpečných zimních jevů, které mohou působit komplikace především řidičům a chodcům.

"Po ránu se v nížinách může na silnicích a cestách vyskytnout náledí, anebo slabá souvislá sněhová pokrývka. V sobotu začíná astronomické jaro, ale na počasí to vliv mít nebude. Do konce týdne to »doválčíme« s tím studeným prouděním. V roce 2012 se pohybovaly teploty 16. a 17. března nad 20 °C. Na to můžeme rozhodně zapomenout," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.