Návrat školáků do lavic bez rizik. U dětí první a druhé třídy není vysoká virová nálož, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2020

Žáci prvních a druhých tříd základních škol se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. Tak rozhodl ve středu ministr školství Robert Plaga. Na jednu stranu někteří odborníci upozorňují, že může dojít opět ke zvýšení denního nárůstu pozitivně testovaných, podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (41) jde o poměrně promyšlenou věc, která by velká rizika neměla představovat.

Návrat do škol by podle Plagy měl platit i pro děti, které doma žijí s někým, pro koho je nákaza covidem-19 riziková. Rodiny podle něj mohou mít také individuální vzdělávací plán a využívat možností konzultací ve škole.

"My jsme dnes na Radě vlády pro zdravotní rizika debatovali, zda s návratem dětí do škol může dojít k nárůstům, a podle mě argumenty pana ministra Blatného jsou přesvědčivé. On říká, že virová nálož u dětí první a druhé třídy není tak vysoká, podle dat, které má, než u těch starších. A je to věc, která by neměla situaci zkomplikovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr Jan Hamáček s tím, že o zamezení šíření viru se postará i nošení roušek a nesetkávání se dětí o přestávkách.

"Dále návrat dětí zajišťuje výhody, že vrátíme do hry jejich vzdělávání a plus další argument, že jsou rodiče, kteří pracují ve zdravotnických profesích a z nějakého důvodu museli využít ošetřovné. Z tohoto pohledu nám návrat žáků do lavic umožňuje ulevit nemocnicím, protože sestry či lékařky, které jsou aktuálně s dětmi doma, se tak budou moct vrátit do práce. Debata, kterou jsme vedli, se kloní k tomu, že si to můžeme dovolit a výhod je více než potenciálních rizik. A dále by se v rámci strategie testovali i učitelé, což je další věc, která by mohla pomoct, ale rozhodnutí na toto téma zcela ještě nepadlo. Takže komplexně pokud jde o návrat dětí do škol je to zvládnutelné, další rozvolňovací procesy budou opatrné," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.