Návrat z letní dovolené podle premiéra. Andrej Babiš vysvětlil, kdo se bude muset testovat kvůli mutacím

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2021

Předseda vláda Andrej Babiš (66) v neděli v tradičním videu k občanům popsal plán na letní cestování. Podle premiéra je nutné, aby se lidé po návratu z dovolené domů testovali, neboť v létě bude hrozit zavlečení nějaké mutace koronaviru. Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz premiér v neděli večer upřesnil, že povinnost se nebude týkat očkovaných. "Pokud vím, očkovaní se nemusí testovat," sdělil předseda vlády.

Premiér Andrej Babiš ve videu zveřejněném na sociálních sítích v neděli odpoledne uvedl, že po návratu z dovolených by se měli lidé nechat otestovat na koronavirus. Předseda vlády se obává, aby se po intenzivním cestovatelském létu do České republiky nezavlekly nebezpečné mutace.

"Je to plán. Letos to nesmíme pokazit, takže i při návratu z dovolených se budeme muset testovat. Musíme ochránit naši zemi od nějakých mutací, které by mohly přijít ze zahraničí," uvedl Andrej Babiš v tradičním nedělním prohlášení.

Předseda vlády blíže nespecifikoval, zda se povinné testování při návratu z dovolené bude týkat také očkovaných lidí nebo těch, kteří mají potvrzení o prodělání koronaviru. Epidemiologové a další odborníci stále vedou diskuzi, do jaké míry očkování zajistí ochranu i před různými variantami viru.

Na doplňující dotaz redakce ŽivotvČesku.cz Andrej Babiš potvrdil, že očkovaní Češi se po návratu ze zahraničí testování vyhnou. "Pokud vím, očkovaní se nemusí testovat," uvedl v neděli pozdě večer Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz.

V posledních týdnech mají odborníci obavu zejména z tzv. indické mutace. Jedinec se může indickou variantou nakazit znovu, i když covidu už někdy v minulosti prodělal. Varianta je také více schopná unikat před vakcínami.

"Musíme si dávat pozor na to, abychom sem nezavlekli po dovolených nějaké varianty, které budou nepříznivé, to je věc, na kterou se musíme soustředit. Nové varianty viru představují obavu, která tady nepochybně ve společnosti a mezi vědci je," řekl již v minulosti pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.