Návrat žáků do škol nejdříve od 12. dubna. Vláda mohla zkoušet v praxi sadu klíčových opatření, říká Olga Richterová

Pirátská poslankyně Olga Richterová
Pirátská poslankyně Olga Richterová
Foto: se souhlasem Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 3. 2021

Nejbližší termín, kdy by se část dětí mohla vrátit do škol, je 12. dubna, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (50). Potvrdil tak dřívější vyjádření ministerstva školství. Konečné rozhodnutí by mělo podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové padnout příští týden. Počítá se s tím, že děti ve školách budou testovány antigenními testy dvakrát týdně. Ministerstvo nebude bránit školám, aby používaly PCR testy, budou si je ale muset samy zaplatit. "Kolegové z Pirátů a STAN připravili plán pro bezpečný návrat žáků do škol. Stojí na neinvazivním spolehlivém testování a posílení pravomocí ředitelů," řekla pro ŽivotvČesku.cz poslankyně za Piráty Olga Richterová.

Ministr školství Robert Plaga (42) v minulých dnech uváděl, že školy by se mohly znovu otevřít pro některé děti 12., nebo 19. dubna. Rozhodnutí podle něj bude záležet na postoji Svrčinové. Prioritami ministerstva školství jsou otevření škol pro nejmladší žáky a praktická výuka na středních a vysokých školách.

"Vláda mohla zkoušet, jak by fungovala v praxi sada klíčových opatření, včetně testování, rotace a převedení pravomocí na ředitele a ředitelky škol a zvýšené komunikace ředitelů se zřizovateli a místními hygienickými stanicemi. A mohla se tím pádem ověřovat ta strategie, kterou v mnoha obrysech velmi podobnou s Piráty a STAN má připravenou Ministerstvo školství. Kolegové z Pirátů a STAN připravili plán pro bezpečný návrat žáků do škol. Stojí na neinvazivním spolehlivém testování a posílení pravomocí ředitelů. Doufám, že vláda chaosu alespoň část těch řešení přijme, ať už školy po otevření není třeba zavírat. Nebo se zblázní děti i rodiče," řekla pro ŽivotvČesku.cz poslankyně Olga Richterová s tím, že dlouhodobá distanční výuka je naprosto nevhodná.

Podle Svrčinové je dohoda, že o termínu návratu se rozhodne příští týden. Zmiňovala ale i možný návrat v druhé polovině dubna. Prioritou jsou podle ní předškoláci a děti z prvního stupně základních škol. Ve školách se budou děti dvakrát týdně testovat.

"Nejbližším termínem je zmiňovaný 12. duben. To platí, na tom jsme se dohodli i na jednání s opozicí. Toto je cíl," řekl Blatný. Doplnil, že epidemická situace se zlepšuje, ale čísla nakažených a hospitalizovaných jsou ještě pořád vysoká.

Ministr Blatný řekl, že školy dostanou zdarma antigenní testy, ale ministerstvo jim nebude bránit, pokud se rozhodnou používat PCR testy, které jsou přesnější. Budou si je ale muset pořídit na vlastní náklady. PCR testy se musí k vyhodnocení vozit do laboratoří, podle Blatného ale nemají laboratoře kapacitu na to, aby všechny školy mohly testovat PCR testy.

Zanedlouho uplyne už měsíc od zahájení nového školního roku, které provázela řada opatření...

Kritici antigenních testů mluví o tom, že některé jsou málo kvalitní a nezachytí všechny nakažené. Ministerstvo podle Blatného pracuje na tom, aby z široké nabídky antigenních testů vybralo ty nejlepší a informovalo zájemce, které to jsou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu