Návrh na zvýšení deficitu neuspěl, Senát ho zamítl. Ministryně Schillerová se nechce vzdát

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Archiv AS

Ministryně financí Alena Schillerová ani v krizi nepolevuje od myšlenky, že chce větší finanční blaho pro učitele a seniory v důchodu. Jenže nepůjde to jen tak... Návrh, který měl zvýšit strukturální deficit až na čtyři procenta hrubého domácího produktu díky němuž by ministerstvo financí mohlo zvýšit výdajové limity v sektoru veřejných institucí, Senát zamítl. Ministryně k věci uvedla, že se nevzdá.

Dva senátní výbory doporučily novelu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti zamítnout a plénum v pátek tento návrh schválilo. Schillerová argumentaci opřela o fakt, že by jinak musela seškrtat výdaje, nebo naopak zvýšit daně v rozsahu 150 miliard korun. Před senátory ale zvyšování daní odmítla.

Schillerová si postěžovala na sociální síti. "Chceme zvyšovat platy učitelů. A nedopustíme, aby nerostly důchody. Do ekonomické prosperity se z krize neproškrtáme. Bohužel @SenatCZ zamítl novelu pravidel rozpočtové odpovědnosti, s níž bychom se vyhnuli škrtům i zvyšování daní. Nevzdávám to, budu o její schválení dál bojovat," uvedla na svém Twitteru ministryně financí.

Odpůrci návrhu jsou přesvědčeni, že rozvolnění limitů třeba právě v případě pandemie umožňuje už současný zákon. Ministryně oponuje, že toto opatření by šlo použít pouze na letošní rok. V žádném případě na roky další.

I v dalším roce se Česko bude muset nejspíše zadlužit. Podle ministryně financí Aleny Schi...