Návrh na zvýšení důchodů o 300 korun je stále ve hře. Ministryně Jana Maláčová popsala pocity a obavy

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2021

Návrh ministryně Jany Maláčové (40) týkající se zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec zákonné valorizace nenašel zatím dostatečnou podporu ke druhému čtení. V průběhu čtvrtka mělo být jeho projednávání zařazeno do programu Poslanecké sněmovny, k čemuž nakonec nedošlo. "Netuším, co se poslancům ANO a ODS včera honilo hlavou. Životní úroveň důchodců to ale určitě nebyla,“ vyjádřila slova kritiky Jana Maláčová pro ŽivotvČesku.cz.

Přilepšení pro důchodce, kteří pracovali celý život, aby vytvořili pro další generace budoucnost. Ministryně práce a sociálních věcí za roky ve funkci vedení rezortu vždy prosazovala, aby se myslelo také na starší ročníky, které mohou finančně hodně strádat. Proto přišla s poměrně ambiciózním návrhem, aby se důchody navýšily o 300 korun. Návrh druhého čtení nepodpořilo hnutí ANO a ODS.

"Netuším, co se poslancům ANO a ODS včera honilo hlavou. Životní úroveň důchodců to ale určitě nebyla. Jejich přístup zapříčinil to, že se nyní nestahují mračna jen nad Českou republikou, ale i nad vyššími důchody v příštím roce. Doufám, že se poslanci ANO a ODS vyspali dorůžova a dnes valorizaci podpoří," sdělila Jana Maláčová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle politologa Lubomíra Kopečka není prosazování takového návrhu přes volbami neobvyklé. "Je samozřejmě otázka, zda na to státní rozpočet má, což se v této souvislosti tak úplně neřeší. Je dobré brát v úvahu, že to není něco, čím by byla stávající vláda výjimečná. Když se díváte časově zpátky, vlády před koncem volebního období měly vždy tendenci vystupovat jako někdo, kdo rozděluje finance, než jako někdo, kdo by se snažil spořit a chránit státní rozpočet před dalšími výdaji," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Dnes má vláda konečně zařadit do programu návrh Jany Maláčové na zvýšení důchodů a stále má šanci na schválení. Vše nyní záleží na stanovisku poslanců, kdy jedna strana návrh kvituje, a druhá ho naopak považuje ze nepodstatný.


Podle dat Českého statistického úřadu činila v roce 2000 průměrná výše starobního důchodu u žen 5 735 korun, u mužů 6 292 korun. V roce 2010 důchodkyně dostaly v průměru 9 204 korun, důchodci pak 10 138. Pro rok 2020 se průměrná výše důchodu stanovila na 13 221 u žen, u mužů byla částka o něco vyšší, konkrétně 15 898 korun. Loni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala celkem 2 400 479 starobních důchodců – nejvíce ve Středočeském kraji, 288 478. Naopak nejméně v Karlovarském kraji, celkem 66 730.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.