Návrh vyhlášky na regulaci elektronických cigaret vyvolal vlnu nesouhlasu
Ministerstvo zdravotnictví, vedené ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09), připravuje návrh vyhlášky, který by reguloval elektronické cigarety. Návrh, který se nachází v připomínkovém řízení, vyvolal diskusi mezi odborníky, výrobci a distributory. Vyhláška by mohla povolit pouze tabákovou příchuť náplní do e-cigaret a zakázat mnoho současných látek v těchto produktech, což podle některých odborníků a zástupců průmyslu vzbuzuje obavy z možného dopadu na trh i na veřejné zdraví.
Ekonomické a společenské dopady
Podle Komory elektronického vapování (KEVAP) by přijetí takto přísné vyhlášky mohlo mít významné ekonomické dopady, včetně potenciálních ztrát pro veřejné rozpočty ve výši až 8 miliard korun. Navíc by mohla ohrozit pracovní místa v odvětví elektronických cigaret, které zaměstnává tisíce lidí napříč Českou republikou.
Podle KEVAP by opatření mohlo také vést k nárůstu černého trhu a zvýšení užívání klasických cigaret, které jsou podle některých studií považovány za škodlivější než e-cigarety.
"Návrh ministerstva předpokládá pouze jedinou povolenou příchuť náplní do e-cigaret – tabákovou. Dále zakazuje většinu látek, které jsou nyní v náplních běžné – tedy včetně těch tabákových. V důsledku tedy nebude možné užívat žádné náplně, včetně těch s tabákovou příchutí. Omezení vzhledu elektronických cigaret povede navíc k tomu, že ani samotné vapovací přístroje nebudou v ČR běžně dostupné," uvádí předseda Komory elektronického vapování (KEVAP) Antonín Berdych.
Reakce odborníků na závislosti
Odborníci na léčbu závislostí, včetně členů Společnosti pro léčbu závislosti na nikotinu, vyjádřili obavy, že by vyhláška mohla jít proti principu snižování škod způsobených závislostmi.
Elektronické cigarety jsou podle některých studií méně rizikové než klasické cigarety, a proto jsou považovány za vhodnou alternativu pro kuřáky, kteří chtějí snížit zdravotní rizika spojená s kouřením. Zástupci odborné veřejnosti, včetně profesora Jindřicha Vobořila, varují před možnými negativními důsledky vyhlášky na veřejné zdraví.
"Elektronické cigarety jsou méně rizikovou alternativou ke klasickým cigaretám a mnoho kuřáků přechází na tyto produkty také díky dostupnosti různých příchutí," uvedl Vobořil.
Politická reakce
V reakci na kritiku a obavy veřejnosti začali někteří koaliční politici naznačovat, že by mohlo dojít k revizi nebo zmírnění vyhlášky. Šéfka sněmovního zdravotnického výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) uvedla, že výbor bude návrh znovu projednávat a zváží možná vylepšení. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že vyhláška je stále v připomínkovém řízení a že je otevřeno diskusi o její konečné podobě.
"Měli jsme poradu s ministrem (Válkem) a všemi koaličními stranami a domluvili jsme se, že zastavíme přípravu té vyhlášky na příštím výboru pro zdravotnictví," řekla Blesku šéfka sněmovního zdravotnického výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS). Podle ní výbor ve svém usnesení souhlasil s nevhodností cukrovinkových příchutí či lákavými obaly. Zároveň poslanci chtěli, aby se víc dohlédlo na prodej elektronických cigaret dětem.
"O zákazu příchutí celkově tam ale nebyla řeč," řekla Němečková Crkvenjaš zmíněnému periodiku. Parlamentní výbor pro zdravotnictví by se revizí vyhlášky měl zabývat ve středu 25. září.
"Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení, nebráníme se změnám, kompromisní podobě. Vše je nyní záležitostí dalších jednání," oznámil následně za ministerstvo zdravotnictví oficiálně její mluvčí Ondřej Jákob.
Alternativní návrh výrobců
Výrobci elektronických cigaret připravují vlastní alternativní návrh, který by měl zvýšit ochranu dětí před kouřením a zároveň zajistit dostupnost e-cigaret pro dospělé uživatele. Návrh by měl zahrnovat opatření, jako jsou přísné postihy za prodej nezletilým, omezení atraktivity obalů a nabídky příchutí určených dětem.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.