Návštěvy u sousedů jsou riziko. Štěstí, že na Velikonoce má být ošklivé počasí, říká Milan Kubek

Velikonoce – Ilustrační snímek
Velikonoce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 4. 2021

Podle vědců, lékařů i politiků stojí Česká republika před bodem zlomu v boji s koronavirem. Velikonoce mají rozhodnout o tom, zda se Česku skutečně podaří epidemii brzdit tak, aby mohlo dojít k rozvolnění. Zároveň je tu riziko, že část veřejnosti odmítne vládní nařízení dodržovat a po volných dnech zase začnou čísla hrozivě narůstat. "Jak dopadnou Velikonoce, to je velké tipování. Nemá být hezké počasí, což by mělo pomoci," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ve čtvrtek přibylo v Praze nejméně potvrzených případů nemoci covid-19 za všední den od začátku roku. Nově nakažených bylo 465, což je o 333 méně než za předchozí čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Je tedy zřejmé, že epidemii se daří brzdit. Vyhráno ale rozhodně není. Podle epidemiologů i podle politiků bude klíčové, jak se lidé budou chovat o Velikonocích.

"Na jásání to rozhodně nyní není. Je třeba připomenout, že čísla u nás jsou horší, než jsou čísla na kterých okolní země zavádí přísná protiepidemická nařízení. Vůbec si nemůžeme dovolit žádné rozvolnění. Pokud to nyní pokazíme, tak si zkazíme celé léto," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek s tím, že doufá, že meteorologové se nespletli a čtyři volné dny bude vládnout sychravé počasí.

"Otázka, jak Velikonoce dopadnou, je tak trochu velké tipování. Proti sobě jde několik věcí. Nemá být hezké počasí, což snad pomůže tomu, že lidé budou doma. Mohlo by nám pomoci i to, že lidé nebudou ty čtyři dny tolik chodit do práce. Na druhé straně si myslím, že řada lidí si neodpustí nějakou velikonoční návštěvu, to nám zase může ublížit. Celkově bych řekl, že Velikonoce v boji s epidemií spíše pomohou," uvedl s mírným optimismem v hlase Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Velikonoce za klíčové období považuje také ministr vnitra Jan Hamáček. Ten několikrát apeloval na lidi, aby respektovali restrikce a ještě pár dnů vydrželi v nouzovém režimu.

"Pokud zvládneme Velikonoce a nebude se opakovat situace jako na Vánoce, že každý vyrazí za svými kamarády na návštěvu, tak můžeme být z nejhoršího venku a můžeme přemýšlet o postupném rozvolňování," nastínil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutné vyprázdnit nemocnice. V současné době je v nemocnicích s nemocí covid-19 hospitalizováno 7052 lidí.

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu