NCOZ zahájila trestní řízení ve věci cesty Jana Hamáčka do Moskvy. Budou v tom další úkony, nastínil expert

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2021

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní řízení ohledně neuskutečněné cesty ministra vnitra Jana Hamáčka (42) do Moskvy. Podezření se týká trestních činů ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby. "Trestní stíhání bylo teprve zahájeno, to znamená, že pan ministr půjde podat vysvětlení a budou v tom další úkony," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63) a popsal, co se může dít dál.

Kauza spojená s vicepremiérem Janem Hamáčkem a jeho plánovanou cestou do Ruska má další posun v případu. Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila trestní řízení. "Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl pro portál iDnes.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej s tím, že nebude poskytovat další informace.

"Není úplně explicitně zřejmé, že je to vůči ministru Hamáčkovi, byť se to asi dá dovozovat. Trestní stíhání bylo teprve zahájeno, to znamená, že pan ministr půjde podat vysvětlení a budou v tom další úkony. Do té doby není důvod, aby to mělo vliv na jeho kariéru," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Jan Hamáček odmítl závěry novináře Janka Kroupy a webu Seznam Zprávy, že chtěl dělat v Rusku politický obchod a za dodávku vakcíny Sputnik V měl nabízet utajení ruské linky ve Vrběticích. Stále ale věrohodně nevysvětlil, proč cestu plánoval, přestože podle časové osy musel vědět, že podle poznatků Bezpečnostní informační služby stáli za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích ruští agenti.

V internetových diskuzích lidé už před zahájením trestního stíhání v hojném počtu psali, že by měl Jan Hamáček rezignovat na post ministra vnitra. "Pan ministr o jedné části cesty do Moskvy lhal. Po včerejšku, kdy pan prezident potvrdil, že to plánoval a povídačky o krycím příběhu jsou zbytečné, je zřejmé, že se pan Hamáček zamotal do lží a vysvětlování. Pro normální lidi to stačí k tomu, aby ve své funkci nebyl, bez ohledu na to, co přinese vyšetřování NCOZ," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

"Nevím, co je předmětem ohrožení utajované informace, neznám to rozhodnutí o zahájení vyšetřování, ale ten případ má dvě roviny. Politickou, ve které ministr všechny dávno přesvědčil, že neříká pravdu a v normální zemi by to stačilo, aby odstoupil. Pak tu trestněprávní. V nějaké fázi asi bude známo, k čemu NCOZ dospěla. Je potřeba říct, že celou věc bude dozorovat příslušný státní zástupce, který potom rozhodne, jestli bude případ uzavřen pro nedostatek důkazů, nebo věc půjde k soudu, ale to bychom předbíhali," doplnil pro ŽivotvČesku.cz odborník na bezpečnost Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.